Konec zákeřných kazítek: Bílé spotřebiče se nově musejí dát levně opravit i po letech
Loni na podzim Evropská komise schválila pravidla, ze kterých vyplývá, že bílá technika jako jsou myčky, pračky a ledničky, budou muset splňovat požadavky ekodesign, tedy budou muset být opravitelným výrobkem. Nově nakoupené spotřebiče tedy bude možné opravit i řadu let po ukončení jejich prodeje. Výrobci se tímto nařízením musí řídit od 1. března 2021.
Díky tomu se lidé vyhnou situaci, kdy koupí drahý výrobek, který po poruše nelze opravit nebo je oprava absurdně drahá, tudíž ho uživatel musí vyhodit a koupit nový.
Náhradní díly budou muset výrobci poskytovat až 10 let po ukončení prodeje konkrétního spotřebiče. Mimo jiné bude možnost vyměnit náhradní díly za použití běžných nástrojů, aniž by se spotřebič trvale poškodil. Všechny opravny včetně těch neautorizovaných obdrží informace, jak postupovat při opravě.
Jak uvedl předseda spolku Opravme Česko Jan Charvát, v současnosti je možné opravit zhruba jen polovinu výrobku. Zbylé zkrátka opravit nejdou, protože výrobci například úmyslně používají „kazítka,“ což jsou výrobní postupy nebo nekvalitní materiály jako jsou třeba nýty místo šroubů.
Řada firem ovšem už nyní zaručuje opravitelnost a lidé na to samozřejmě slyší. Necháváte vy své spotřebiče tohoto typu opravit, nebo pořizujete nový?
Karel Horváth z Extrémních proměn odhalil pozadí vztahu se slavným bratrem. Velká křivda i nečekaný posun
Související články

Tři roky za zneužívání patnáctileté dcery. Dělala to dobrovolně, zaznělo u soudu

Ohnivé peklo v Pardubicích. Maminka s ročním dítětem uvízla ve výtahu, uvnitř bylo přes 60 stupňů

Otevírací doby na Den věrozvěstů i Den upálení mistra Jana Husa: Zavřené obchody nečekejte

Divoká honička ulicemi Bratislavy: Známý DJ opilý ujížděl policii, narazil do svodidel
