Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Konec zákeřných kazítek: Bílé spotřebiče se nově musejí dát levně opravit i po letech

Konec zákeřných kazítek: Bílé spotřebiče se nově musejí dát levně opravit i po letech
Zdroj: unsplash.com
bílé zboží
Za necelý rok bude v prodeji pouze taková bílá technika, která bude splňovat požadavky na ekodesign. To znamená, že lidé budou moci nakupovat jen ledničky, pračky i myčky, jež budou muset být opravitelné.

Loni na podzim Evropská komise schválila pravidla, ze kterých vyplývá, že bílá technika jako jsou myčky, pračky a ledničky, budou muset splňovat požadavky ekodesign, tedy budou muset být opravitelným výrobkem. Nově nakoupené spotřebiče tedy bude možné opravit i řadu let po ukončení jejich prodeje. Výrobci se tímto nařízením musí řídit od 1. března 2021.

Díky tomu se lidé vyhnou situaci, kdy koupí drahý výrobek, který po poruše nelze opravit nebo je oprava absurdně drahá, tudíž ho uživatel musí vyhodit a koupit nový.

Náhradní díly budou muset výrobci poskytovat až 10 let po ukončení prodeje konkrétního spotřebiče. Mimo jiné bude možnost vyměnit náhradní díly za použití běžných nástrojů, aniž by se spotřebič trvale poškodil. Všechny opravny včetně těch neautorizovaných obdrží informace, jak postupovat při opravě.

Jak uvedl předseda spolku Opravme Česko Jan Charvát, v současnosti je možné opravit zhruba jen polovinu výrobku. Zbylé zkrátka opravit nejdou, protože výrobci například úmyslně používají "kazítka," což jsou výrobní postupy nebo nekvalitní materiály jako jsou třeba nýty místo šroubů.

Řada firem ovšem už nyní zaručuje opravitelnost a lidé na to samozřejmě slyší. Necháváte vy své spotřebiče tohoto typu opravit, nebo pořizujete nový?

Související články

Další články

Nejnovější kauzy