Všechno to zavinilo selhání evropského šéfa Facebooku. Ten přestal důkladně odstraňovat xenofobní komentáře. Nyní se jich začne zbavovat nový odborný tým Facebooku, Googlu a Twitteru.

Dohoda má usnadnit nahlašování xenofobních narážek na sociálních sítích.

Německá vláda a největší sociální sítě se shodly. Do 24 hodin začnou mazat nenávistné xenofobní a rasistické komentáře. Vláda se doteď snažila zbavit všech takových komentářů především v Německu. Nyní je čas začít i ve zbytku států. Nápad vzešel z uprchlické krize. Kvůli vlnám běženců je tamní vláda nucena potlačit rasismus a nenávist německých občanů vůči imigrantům.

„Nová dohoda má za cíl především usnadnit práci uživatelům internetu a protirasistickým organizacím hlásit nenávistné výroky speciálním týmům,“ vysvětluje nové opatření německý ministr spravedlnosti Heiko Maas.

„Pokud jsou překročeny hranice svobody projevu, když se objeví zločinné výrazy, pobuřování, podněcování k páchání trestné činnosti, která ohrožuje lidi, musí být takový obsah z internetu odstraněn,“ řekl Maas. „A souhlasíme s tím, že zpravidla by to mělo být možné do 24 hodin,“ dodal na závěr ministr.

Evropský šéf Facebooku Martin Ott pro Hamburk údajně dost dobře neodváděl svoji práci. Prý ve své funkci selhal. Nyní je vyšetřován pro neodstraňování rasistických příspěvků.

Tento nový návrh se zrodil po útoku na budovu Facebooku v Hamburku. Tamní vandalové byli pravděpodobně jiných národností a xenofobní narážky německých občanů na síti je rozzuřily.