Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Konec smradu v hromadné dopravě! Praha začne vyhánět nemyté bezdomovce z nočních linek!

Bezdomovci v hromadné dopravě jsou na obtíž zejména kvůli nelibému
zápachu. (Ilustrační foto)

Cesta noční tramvají nebo autobusem je kolikrát stezka odvahy nejen v Praze, ale i v menších městech, kde nemáte hospodu za barákem a myslíte si, že ti vaši dva obecní bezdomovci v klidu spí někde v opuštěném vagónu. Nejhorší totiž není obava o vlastní život nebo zdraví, že jedete domů v noci, ale hlavně smrad a problém si sednout na polstrované sedačky ze strachu z toho, kdo se na ně vymočil nebo se posadil před vámi v nevábných kalhotách.

Hlavnímu městu Praha už ale přetekl pohár trpělivosti a začala problém s bezdomovci rázně řešit. Primátor Tomáš Hudeček pověřil speciální pracovní skupinu vypracováním plánu, díky němuž se bude moci město o bezmála čtyři tisíce bezdomovců postarat a zajistit jim potřebnou dostupnost hygieny, aby se mohli umýt, vysprchovat a provést základní lidské potřeby.

Prozatím praxe vyhánění bezdomovců z MHD bude probíhat tak, že pokud bude osoba narušovat svou přítomností kulturu cestování, policie, která posílí své hlídky, přivolá sociálního pracovníka, jenž problém dále vyřeší. Ale vzhledem k tomu, že center pro lidi bez domova je po Praze velmi málo a navíc kapacitně nestačí, bude nějakou dobu trvat, než Pražané změnu pocítí.

V první řadě je totiž potřeba vymyslet, jak donutit bezdomovce se umývat a hlavně kde by měli mít tu možnost. Což bude samozřejmě citelný zásah do rozpočtu.

Související články

Další články