Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Konec přípony -ová: Češky si budou moci úředně zapsat své příjmení v mužském tvaru

Konec přípony -ová: Češky si budou moci úředně zapsat své příjmení v mužském tvaru
Zdroj: profimedia
změna

Kterákoli Češka si bude moci nechat od příštího roku zapsat své příjmení v mužském tvaru. Novelu, která ruší podmínky pro nepřechylování ženských příjmení, dnes prezident Miloš Zeman (76) podepsal. ČTK o tom informoval jeho mluvčí.

Možnost žádat o oficiální uvádění příjmení bez přípony -ová mají dosud jen cizinky, české občanky s trvalým pobytem v cizině nebo ženy, jejichž manžel je cizinec.

Stejnou možnost nepřechylování příjmení mají i české občanky, které mají jinou než českou národnost.

Parlament na návrh někdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) tyto podmínky zrušil v novele zákona o matrikách, která je součástí souboru změn k novému zákonu o občanských průkazech. Každá Češka tak bude moci mít příjmení v jaké tvaru chce.

Válková změnu zdůvodnila tím, že vzrůstá zájem žen zvolit si nepřechýlené příjmení, čemuž stávající právní úprava brání a vytváří to nerovné postavení.

Například Češka trvale žijící na území Slovenska si může nechat příjmení v matriční knize zapsat v mužském tvaru, zatímco Češka s trvalým pobytem na českém území to učinit nemůže.

Soubor novel k novému zákonu o občanských průkazech obsahuje změny dvou desítek právních předpisů, mimo jiné i zákona o cestovních dokladech.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy