Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Konec nočního popíjení na náplavkách: Praha zařadí nábřeží na seznam míst, kde se nesmí konzumovat alkohol

Konec nočního popíjení na náplavkách: Praha zařadí nábřeží na seznam míst, kde se nesmí konzumovat alkohol
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
Novela zákona
Praha chystá novelu vyhlášky, která zakazuje pití alkoholu na veřejnosti. Nově do ní chce zakotvit omezení konzumace alkoholických nápojů na náplavkách, a to od půlnoci do osmi hodin ráno. Důvodem je časté rušení nočního klidu.

Pražské náplavky se staly během let oblíbeným místem především mladých lidí, kteří se k Vltavě chodili ve večerních hodinách bavit. Nejoblíbenější jsou pak zejména Rašínovo a Hořejší nábřeží, která zejména v létě lákají k posezení stovky lidí. Z toho ale nejsou zrovna dvakrát nadšení místní obyvatelé, kteří si v pozdních hodinách stěžují na rušení nočního klidu.

Někteří lidé totiž na břehu Vltavy vysedávají mnohdy do ranních hodin. To by samo o sobě nevadilo, problémem ale je, že jsou často hluční, a to právě kvůli tomu, že jsou posíleni alkoholem. Jak řekl radní Jan Chabr pro portál iDnes, podniky na náplavce už dodržují městem schválená pravidla.

Policie nemůže vykázat hlučné lidi

To samé se ale nedá říct o návštěvnících náplavek, kteří si nosí alkohol s sebou. „S tímto my vlastně teď nejsme schopni udělat vůbec nic,“ postěžoval si Chabr. Podle něj totiž policie nemůže popíjející ani vykázat, pokud se ztiší.

Praha proto chystá novelu vyhlášky z roku 2008, která zakazuje pití alkoholu. Do jejího seznamu, který už nyní čítá přes 800 míst, se má zařadit i Rašínovo a Hořejší nábřeží. Zákaz ale nebude celodenní, bude platit jen mezi půlnocí a osmou hodinou ranní. „Předpokládáme, že v těch exponovaných časech tam bude nějaká hlídka procházet a kontrolovat. Zároveň pro vyžití návštěvníků, kteří sem jdou za zábavou, to není nic nějak omezujícího,“ uvedl pro iDnes Chabr.

Náplavky jsou opět plné lidí

Pražské náplavky letos na jaře utlumil koronavirus, ostatně tak jako téměř vše v České republice. To se ale s příchodem rozvolnění opatření a s nástupem léta změnilo, nábřeží opět ožilo. „Již se tam dějí a plánují akce, které jsou zaměřeny na gastro, což je více méně na Hořejším nábřeží. Je to každá druhá sobota v měsíci a nyní to máme naplánované až do konce října,“ řekl Petr Hozman pro iDnes.

Letos jsou mezi plánovanými akcemi například tradiční závody Pražské primátorky nebo nově Highjump, tedy skoky z výšky do vody. Ty se letos poprvé přesunou do Prahy ze zatopeného lomu na Příbramsku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy