Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hrdinové ze záchranky StarDance 2019 Horoskop Počasí

Nejnovější kauzy

Konec množíren a týrání psů: Má tomu zabránit povinné čipování a nahlašování fen!

+ Další fotografie
novela
Týrání zvířat je v poslední době často diskutované téma. A to hlavně v souvislosti s množírnami, na které zatím byla česká legislativa krátká. Tento problém by měla nyní vyřešit novela zákona, kterou ministerstvo zemědělství poslalo vládě už minulý týden. V novele se poprvé definuje termín množírna a od ledna se zavede povinné čipování psů. Co dalšího novela přinese?

V návrhu novely zákona se obecně zpřísňují pravidla pro chov zvířat. Tento návrh byl podán kvůli zvyšujícímu se počtu případů týrání zvířat, které veterináři řeší ve svých ordinacích. Pokud vláda návrh schválí, bude se vést evidence prodaných a darovaných štěňat a tyto evidence bude muset chovatel uchovávat po dobu tří let, informuje o tom server idnes.cz.

Chovatelé by měli při předání zvířete novému majiteli předat i údaje o dosavadním krmení, popis péče a kopii evidenčního listu vrhu štěňat, kde bude uvedeno místo chovu, údaje o matce, očkování, odčervení i počet narozených a uhynulých štěňat ve vrhu.

Bude se to nejčastěji týkat malých plemen, jako jsou mopsi, francoužští buldočci nebo čivavy, po kterých je stále vysoká poptávka.

Od ledna by také měl začít platit zákon o povinném čipování všech psů. Majitel bude muset psa nechat čipovat při očkování proti vzteklině, bez čipu nebude očkování platné. Starší psi budou pak čipováni při dalších přeočkováních. „Vazba čipování na očkování proti vzteklině slouží k identifikaci a umožní, především v závadných chovech, sledovat jednotlivé psy,“ řekl pro idnes.cz mluvčí resortu zemědělství Vojtěch Bílý.

K potlačení množíren má pomoci i povinné nahlašování více jak tří fen starších 12 měsíců bez ohledu na to, kdo je jejich majitelem. Pokud je domácnost s více jak třemi fenami nenahlásí, hrozí pokuta 50 tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat

Další články