Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Konec certifikátů: Neočkovaní znovu mohou do restaurací a na kulturní akce

Lidé bez očkování mohou zpět do restaurací
Zdroj: Pixabay
Žádný certifikát

Vláda k příští středě 9. února zruší povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19 pro využívání služeb a vstup na kulturní, sportovní a další akce. Současně kabinet počítá s tím, že na únorové schůzi Poslanecké sněmovny navrhne zrušení stavu pandemické pohotovosti. Přesné datum teprve určí s ohledem na vývoj epidemie, řekl novinářům ve Sněmovně premiér Petr Fiala (ODS).

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil v aktuálně platném opatření povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech. Premiér Petr Fiala řekl, že kabinet nerozhodl pod tlakem soudního verdiktu, ale na základě doporučení odborníků. „Rozhodnutí soudu to pouze urychlilo,“ konstatoval premiér. V platnosti podle něj zůstane povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) řekl, že od 9. února může kdokoli do jakéhokoli zařízení bez certifikátu. „Říkal jsem, že nejpozději začátkem března oznámím omezení opatření, nakonec jsme s odborníky dospěli k tomu, že to můžeme udělat daleko dříve v postupném režimu. První krok je vypnutí certifikátů, další je ukončení plošného testování," řekl.

Ve středu kabinet oznámil také to, že plošné testování ve školách a firmách skončí 18, února.

Tajemný pár na veřejnosti: Petra Nesvačilová ukázala přítele, se kterým čeká miminko

Související články

Další články

Nejnovější kauzy