Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Konec blbnutí s letním a zimním časem! Víme kdy se bude měnit naposledy

Kdy si naposledy přeřídíme hodinky? Snad už brzy!
Evropská unie se rozhodla, že zatočí se změnami času na letní a zpět. Po celoevropské anketě, kdy se naprostá většina respondentů vyjádřila, že změny času nechtějí, Evropská komise rozhodla, že letní čas nadobro zruší. A její předseda sdělil i očekávaný termín.

Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise, tuto informaci sdělil ve svém pravidelném projevu o stavu Unie v Evropském parlamentu. Naposledy bychom si měli hodinky o hodinu přeřizovat na konci března příštího roku. Má to jen jediný háček – zodpovědné orgány EU musí schválit příslušné směrnice.

Jednotlivé země se potom samy budou moci rozhodnout, zda si ponechají letní či zimní čas. „S oblibou říkáme, že Evropská unie se má zabývat přednostně zásadními záležitostmi a u věcí méně důležitých být zdrženlivější. Nikomu se ale nelíbí, když právní předpis EU diktuje, že se dvakrát do roka musí měnit čas. Komise dnes navrhuje změnu. Střídání letního a zimního času musí skončit. Členské státy by měly samy rozhodnout, zda se jejich občané budou řídit letním nebo zimním časem,“ řekl Juncker.

Jaký však bude postup v momentě, kdy si sousední země zvolí odlišný přístup, zatím není jasné. Taková situace se bude muset podle Junckera ošetřit příslušnými předpisy.

Střídání letního a zimního času bylo zavedeno v padesátých letech minulého století, kdy přinášelo nemalé úspory hlavně v energetice. Lidem ale podle mnohých studií změny času spíše škodí a právě občané byli v tomto případě ti, kteří návrh v obří anketě v každém z členských států odsouhlasili.

Pokud Rada a Evropský parlament stihnou schválit všechny příslušné předpisy, vypadá to, že naposledy si budeme hodinky přeřizovat 31. března 2019, respektive 31. října téhož roku, pokud si Češi zvolí permanentní používání zimního času.

Související články

Další články