Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Konec billboardů, omluvenky do školky a nové dotace. Září bude ve znamení změn!

Září bude ve znamení změn!
Děti s batohy a klesající teploty značí jedinou věc. Léto pomalu končí a o slovo se hlásí podzim. Zejména září bude ve znamení změn. Čeká nás konec billboardů, nové dotace na zateplení, změny v MHD a povinná docházka do školky.

Povinná školní docházka

Rodiče se budou muset připravit na povinnou školní docházku pro své ratolesti. Rodiče tak mají povinnost přihlásit své dítě do školky ve chvíli, kdy dítě dovrší 5 let. Budou také muset dohlížet na to, že jejich dítka budou do školky docházet a když ne, budou muset jejich nepřítomnost omlouvat. Zákon a vyhláška hovoří jasně: pětidenní docházka na nejméně 4 hodiny denně. Nebude už tak možné dávat děti do školky třeba jen na dva dny.

Naskýtá se však další možnost a tou je individuální vzdělávání. Tímto způsobem budou muset rodiče své dítě naučit vše, co se učí jeho vrstevníci. Každý čtvrtek je ale nutné, aby bylo dítě přezkoušeno ve školce. Individuální plán je nutno nahlásit minimálně tři měsíce před nástupem. Rodiče tak o „individuál“ museli zažádat nejpozději na konci května.

Novinkou ve školském zákoně je také inkluze. Děti s mentálním či tělesným postižením nebo sociálním handicapem se budou vzdělávat spolu s ostatními žáky.

Konec billboardů v Česku

Odstranění billboardů ze silnic nařídila novela zákona už v roce 2012. V pátek 1. září tak skončilo pětileté období na odstranění billboardů. Podle novely má k 1. září z českých silnic zmizet až 3000 z celkových 25 tisíc billboardů v ČR.

Právě kvůli této novele se na billboardech objevily české vlajky. Provozovatelé se tak snažili vyhnout tomu, aby se poutače odstranili. Jejich argument byl takový, že přece nikdo nemůže odstranit státní symbol. Tento argument se však nezdá býti pádným a billboardy budou stejně po nějakém čase muset pryč.

Kvůli zákazu poutačů se na Ústavní soud obrátilo již 17 senátorů. Navrhovali zrušit tuto část novely zákona o pozemních komunikacích.

Změny v MHD

Konec prázdnin s sebou pochopitelně přinese i změny v hromadné dopravě. Změny čeká velké množství měst i obcí.

Neodnesou to jen jízdní řády. Některé linky dostanou nová čísla, autobusy dostanou nové trasy a dokonce skončí několik desítek výluk a různých omezení. Doporučujeme dát si pozor na všechny tyto změny a své cesty si důkladně s předstihem naplánovat. Většina dopravců změny už zveřejnila na svých internetových stránkách.

Jednou výlukou, která vznikla kvůli prázdninovým opravám je například úsek mezi exitem 112 na Jihlavu a exitem 119 na Velký Beranov na dálnici D1.

Kotlíkové dotace

Nová zelená úsporám (NZÚ) přináší od 4. září dotační bonus až 40 tisíc korun. Mohou si na něj sáhnout ti, kteří zkombinují program společně s dotací na výměnu starého kotle. Dalším odvětvím, kde NZÚ nabízí peníze je oblast solárních systémů. Finanční podpora solárních elektráren může dosáhnout až 150 tisíc korun.

Tyto dotace mají motivovat všechny domácnosti, které odkládaly výměnu starého kotle. Pokud tyto domácnosti zkombinují nákup kotle z 2. vlny kotlíkových dotací, která startuje ve většině krajů právě v září, a zateplení s podporou programu výše zmiňované Nové zelené úsporám, mohou získat krásných 40 tisíc korun.

Během druhého kola kotlíkových dotací si kraje rozdělí 3,4 miliardy korun. Kolo odstartuje Karlovarský kraj 4. září. Moravskoslezský kraj startuje v zápětí, a to 5. září.

Na nový zdroj tepla na zimu mohou domácnosti získat až 127 tisíc Kč.

Související články

Další články