Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Konec básníků v Čechách u diváků propadl: Čtvrtý díl se těm předchozím nikdy nevyrovnal

Zdroj: Heureka Production
+ Další fotografie
film
Milovníci filmové série o životě studenta, medika a později lékaře Štěpána Šafránka nikdy čtvrtý díl moc nepřijali. První díl, který se natáčel po revoluci už zkrátka postrádá to, kvůli čemu se sága o básnících v Čechách stala úspěšnou.

Čtvrtý díl režíroval i jako tři předchozí Dušan Klein. I přesto se ale čtvrté pokračování u diváků nesetkalo s kdejakým úspěchem. Ve filmu Konec básníků v Čechách se lékař Štěpán, kterého hraje už od začátku Pavel Kříž, stává nezaměstnaným. Vrací se do rodného města a zatímco se jeho dřívější spolužáci a kamarádi pohybují v nové porevoluční době jako ryby ve vodě, Štěpán, věrný svým životním zásadám, se s dravým kapitalismem nemíní ztotožňovat.

Nesrovnatelný s třemi předchozími

Nejenže hlavní protagonista zestárl, jeho lásky logicky už také nejsou těmi nevinnými děvčaty, jako tomu bylo v předchozích dílech. Většina diváků se shodne na názoru, že s předešlými díly se ten čtvrtý nedá srovnávat. „Oproti předchozím dílů v mých očích po několika stránkách i ubohé. Před rokem 89 ještě ale dobré, nejlepší podle mě asi třetí díl,“ napsal v recenzi na čsfd.cz uživatel Karlos.

„Oproti prvním třem dílům značný pokles. První tři díly beru jako solidní nadprůměr na zábavné podívání. Tohle se ale moc nepovedlo. Prostě se tvůrci snažili navázat na úspěch předešlých filmů a nedopadlo to úplně ideálně,“ napsal další negativní reakci jeden z diváků.

Ve čtvrtém díle podle některých chybí vtipné scény a zestárlý Kříž už diváky spíše otravuje. „Jak moc mám ráda předchozí díly a jsou pro mě neustálou zábavou, tak o to víc nemám ráda toto pokračování. Typický příklad, že všeho moc škodí. Pokračování stojí za nic. Štěpán už je jen loser, humor a nadsázka se nám kamsi vypařil a korunuje to ještě Štěpánova nová láska Brodská. Její postava je asi tak příjemná jako herpes,“ vyjádřila svůj názor další uživatelka.

Z Básníků se nakonec stala hexalogie. Po čtvrtém díle následovaly další dva. V roce 2004 natočil Dušan Klein Jak básníci neztrácejí naději a v roce 2016 byl natočen poslední díl Jak básníci čekají na zázrak.

Související články

Další články