Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Končící premiér Babiš: Kolísá mi váha. Ve skříni mám asi 40 obleků, říká

Andrej Babiš: Rodina si mě neužije, pracuji 16 hodin denně
Zdroj: Dalibor Glück / MAFRA /Profimedia.cz
+ Další fotografie
Rozhovor

Andrej Babiš se už smířil s tím, že ho v premiérském křesle vytřídá šéf koalice Spolu Petr Fiala. Odmítl případné pověření k vyjednávání o složení vlády od prezidenta Zemana, odchází tak do opozice. Vybrali jsme to nejlepší z rozhovoru z doby, kdy si ještě myslel, že má volby v kapse!

V pořadu Čau lidi jste se několikrát zmiňoval o svém zdravotním stavu. Přiznal jste kolísání váhy, jak jste na tom nyní?

S váhou jsem na tom špatně. Moc nesportuji, nemám tolik času a musím spát. Pracuji 16 hodin denně, i soboty a neděle. Nehroutím se, ale těším se na návrat do 12hodinových pracovních dnů s volnou sobotou.

O ministru Havlíčkovi jste se pochvalně vyjadřoval jako o pracantovi, který vstává ve čtvrt na pět, dříve než vy. V kolik tedy vstáváte a kdy posíláte první SMS?

Běžně v půl šesté a hned posílám SMS. Občas napíšu třeba ve 4 ráno, protože se vzbudím dřív.

Kdy naposledy jste řídil auto? A co má vlastně premiér v garáži, když ho nevezou vládním vozem?

Je to dlouho, co jsem řídil auto, a štve mě to. Chtěl jsem si to zkusit, když jsem jel na pumpu s Viktorem Orbánem, ale zakázala mi to ochranka. Tak jsem se aspoň chvíli projel po D1, kterou jsme konečně kompletně zrekonstruovali. Řízení mi chybí už jen proto, že mám v garáži Audi A8, jež mám rád.

Potrpíte si na luxus?

Ne. Nemám žádné zlato, letadlo, jachtu, hodinky mám na kroky.

Z vašeho majetkového přiznání ale mimo jiné vyplynulo, že máte hodinky Vacheron Constantin za 900 tisíc korun. Jaký je jejich příběh, koupil jste si je sám?

Koupil jsem si je sám, protože se mi líbily. Tu cenu na nich ale ani nepoznáte, jsou platinové a vypadají, že jsou z obyčejného kovu.

Kolik musí mít premiér obleků? Máte to spočítané?

Průšvih je, že mi kolísá váha, takže mám v šatníku asi tři až čtyři čísla obleků. Od jedné velikosti mám ale asi 10 kusů.

Potřebuje vůbec předseda vlády hotovost?

Dneska jsem si koupil noviny, pozval jsem ženu na kávu, tak jsem hotovost potřeboval. Nosím u sebe pár tisíc korun, teď mám v peněžence třeba pět tisíc.

Kdo vám nakupuje?

Chodím si sám nakupovat do Žabky nebo v Průhonicích do supermarketu. Ale většinou si moc nenakupuji. Nejvíc utrácím za oblečení. Ponožky, košile a spodní prádlo. Na placení účtů a faktur dohlíží manželka. Máme takovou tradici, že na Vánoce nakupuje moje paní dárky celé rodině a já kupuji dárek své ženě.

Znali jste se dobře s Petrem Kellnerem?

Moc jsme se neznali, ale před jeho tragickou smrtí jsme se docela sblížili. Hlavně v rámci mého projektu národního boje proti rakovině, o kterém jsme spolu hodněkrát mluvili. Petr poskytl cenné informace. V rámci pandemie jsme měli častější kontakt než před tím a já bych chtěl moc poděkovat skupině PPF, která státu darovala zdravotnické prostředky.

Jak dobře se znají čeští miliardáři?

To vůbec netuším. Já jsem odešel z firmy v lednu 2014, kdy jsem se stal ministrem financí. Nikdy jsem se miliardářem necítil. Je to taková fikce o majetku firmy, kterou daný člověk vybuduje. U mě je to ještě složitější, protože moje bývalá firma je ve svěřenském fondu. Teď jsem státní úředník, který pracuje pro všechny občany naší země ve funkci předsedy vlády.

S manželkou Monikou máte dceru Vivien a syna Frederika. Jak vnímají otce coby politika? Nečelí nějakým averzím z okolí?

Nelíbí se jim to. Má to na ně, ale i na celou rodinu, negativní dopad. Vím, že u některých mých kolegů měla politika dopad na jejich děti tak, že i učitelé ve školách na ně měli divné a nemístné poznámky. Mé děti s tím naštěstí problém nemají, ale samozřejmě se o ně bojím. Mám rád všechny své děti stejně a mrzí mě, že na ně nemám tolik času, stejně tak na vnučky.Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy