Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Koncert pro život: Když můžeš pomoci, musíš, říká Jan Tuna o dárcovství kostní dřeně

Koncert pro život: Benefice na podporu dárcovství kostní dřeně
Zdroj: herminapress
Předchozí Další
+ Další fotografie
Benefice

Velká benefice na podporu dárcovství kostní dřeně za účasti mnoha osobností českého kulturního a společenského života se uskuteční v pondělí 27. března v pražském Rock Café na Národní třídě. Na benefici dorazí plno známých osobností. 

Několik desítek osobností České republiky se účastní velkého benefičního Koncertu pro život, jehož cílem je přivést do registru dárců kostní dřeně co nejvíce lidí, kteří jsou ochotni darovat život.

V naší zemi onemocní každoročně stovky lidí včetně malých dětí chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich životy. Poslední nadějí pro těžce nemocného je dobrovolník, který se zapsal do Českého národního registru dárců dřeně a jehož transplantační znaky jsou zcela náhodně podobné znakům pacienta. Najít toho pravého dárce pro konkrétního pacienta je jako hledání jehly v kupce sena. Čím víc nás ale v registru bude, tím větší šanci dostanou všichni pacienti,“ upozorňuje pro eXtra.cz MUDr. Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň.

Vystoupí známé české osobnosti

Koncert bude velkou beneficí, během které bez nároku na honorář vystoupí a dárcovství kostní dřeně/krvetvorných buněk podpoří operní pěvkyně Dagmar Pecková se studentským sborem Gut!, kapely Švihadlo, Terne Čhave, Vasilův Rubáš, Jump Into The Field, muzikanti Xavier Baumaxa, Barbora Poláková, Anna Julie Slováčková, Lucie Redlová, Bára Zmeková a mnozí další.

O mluvené slovo se postarají stand up komici Adéla Elbel, Kateřina Hašková, Dominik Heřman Lev, youtubeři Tomáš Šedivý, Rady, biskup Církve československé husitské Pavel Pechanec a další. Společně s primářem Pavlem Jindrou dorazí i patron registru herec Ondřej Vetchý. Benefici na dálku podpoří i zpěvák Tomáš Klus, který s registrem dlouhodobě spolupracuje. Koncert pro život bude moderovat Jan Tuna, který s nápadem přišel a společně se svým youtubovým pořadem Tuna versus, Českým národním registrem dárců dřeně a Rock Café ho pořádá.

Když můžeš pomoci, musíš, říká Tuna

„Když jsem se dozvěděl, že lidí, kteří mohou darovat život, není dostatek, nebylo co řešit. Sám jsem v registru už od svých sedmadvaceti let a řídím se heslem ‚Když můžeš pomoci, musíš!’“ říká Tuna. „Spoustu lidí netuší, že registrace, ani darování kostní dřeně, tedy krvetvorných buněk nejsou vůbec náročné a není třeba se vůbec bát. Při registraci si pouze vatovou tyčinkou vytřete ústa, nebo vám odeberou 2-3 ml krve. Krvetvorné buňky lze pak darovat také separací z krve, což je něco jako darování plazmy,” uvádí Tuna.

GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy