Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Koncert pro královnu: Princ Charles pronesl dojemnou řeč. Kam se ale poděl Elton John?

Oslavy královny Alžběty II.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
+ Dalších 8 fotografií
Koncert

Princ Charles vzdal v sobotu hold britské královně Alžbětě II. v rámci oslav 70 let jejího působení na trůnu. Na večerním koncertu v Buckinghamském paláci, kterým vyvrcholil třetí den čtyřdenních oslav, svou šestadevadesátiletou matku ocenil za to, že sjednocovala národ a vytvářela historii.

Velká Británie i celý svět oslavuje sedmdesáté výročí královny Alžběty II. na trůnu. Během třetího dne oslav se uskutečnily dostihy, večer proběhl také koncert, na němž se objevilo množství známých osobností jako zpěvačky Diana Ross, Alicia Keys a umělci Adam Lambert nebo Andrea Boccelli. Očekával se také příjezd Eltona Johna, ten však momentálně pořádá evropské turné a z toho důvodu nedorazil na koncert v Británii, jak informoval web Nottingham Post.

Na večerním koncertu však nechyběli členové královské rodiny.Vaše Veličenstvo, byla jste s námi v obtížných časech,” uvedl třiasedmdesátiletý princ Charles. „Smějete se a pláčete s námi a především jste tu pro nás po celých těch 70 let. Slíbila jste, že budete sloužit celý život - stále to plníte. Proto jsme tady,” dodal.

Královnu trápí pohybové potíže

Samotná královna, kterou v posledních měsících trápí pohybové potíže, na koncert nedorazila. Na začátku koncertu byl nicméně odvysílán skeč, ve kterém panovnice vystupovala společně s fiktivní postavou medvídka Paddingtona.

Královna, která je velkou milovnicí koní, se oproti původnímu plánu nezúčastnila ani odpoledních dostihů v Epsom Downs jižně od Londýna a patrně je sledovala na hradě Windsor v televizi, jak předem oznámil Buckinghamský palác. Už v pátek se královna nedostavila na tradiční bohoslužbu díkůvzdání a na dostizích ji zastoupila dcera princezna Anne.

Královské dostihy

Jedenasedmdesátiletou Anne, která na dostihy dorazila s druhým manželem Timem Laurencem a dětmi z prvního manželství, synem Peterem Phillipsem a Zarou Tindall, návštěvníci derby přivítali ovacemi a britskými vlajkami. Čtyřicítka žokejů v královských závodních oblecích vytvořila na počest královny čestnou stráž. Poté zazněla národní hymna a představilo se pět bývalých závodních koní královny.

Alžběta II. je nejdéle vládnoucí britskou královnou a ve svých 96 letech i nejstarším vládnoucím panovníkem v současnosti na světě. Jako královna navštívila přes 100 zemí, zažila 14 premiérů, udělila "královský souhlas" s asi 4000 zákony a britským občanům rozeslala přes milion gratulací k dlouhověkosti nebo výročí svatby.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy