Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Komunistická strana slaví sto let: Od vzývání dělníků po podporu miliardáře

Komunistická strana slaví sto let: Od vzývání dělníků po podporu miliardáře
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
politika

"Před sto lety byla strana založena na podporu zájmů dělníků, dnes je to strana, která podporuje jednoho miliardáře", říká historik, který krátce popsal vznik Komunistické strany Československa. V roce 1929 nastupuje do čela Klement Gottwald, který veřejně prohlašuje, že odpůrcům zakroutí krkem.

Po první světové válce panovala ve společnosti nálada, která fandila sociální demokracii a levici. Přichází revoluční vlna napříč Evropou. V Rusku probíhá revoluce, bolševici se chopili moci, svrhli a zavraždili cara s rodinou. Myšlenka, že všechno patří všem, a boj za lepší nový svět sklízí všeobecné nadšení. V roce 1920 v létě dochází ke kulminaci, bolševici útočí na Polsko, téměř obsazují Varšavu, zhruba 20 km před městem jsou zastaveni a donuceni vrátit se do Ruska. Přes Československo se dovážejí zbraně na podporu Poláků. Stoupenci revoluce nejen u nás sabotují dodávky zbraní atd.

V rámci sociální demokracie funguje „marxistická levice“ - budoucí komunisté. Tato frakce se odštěpila od sociální demokracie, která vznikla roku 1878 v hostinci U Kaštanu, a dostává se do parlamentu. Založení této strany považovali komunisté za svůj počátek, přestože to byla stále sociální demokracie.

Na konci roku 1920 se pokusila tato komunistická frakce o povstání, které Masaryk potlačil. V květnu 1921 založili svou vlastní stranu. Důležitá informace je, že tato nová strana se veřejně připojila a do tzv. „Kominterny“(Komunistická internacionála), což byla mezinárodní organizace, sdružující všechny komunisticky smýšlející strany. Tuto společnost založili ruští bolševici, aby mohli pronikat do dalších států. Oficiální název strany byl tedy „Komunistická strana Československa, sekce Komunistické internacionály“. Tím deklarovali, že jsou pobočkou moskevské instituce.

Člověka až mrazí, jak moc jsme s Moskvou propleteni, i s ohledem na kauzu Vrbětice. Strana si bezprostředně po vzniku zakládá tiskový orgán Rudé právo. Zajímavostí je, že bolševici žádají spisovatele Jaroslava Haška, aby se z Ruska vrátil domů a pomohl jako známá tvář k nástupu komunistů. Hašek nadšeně přijíždí do Čech v prosinci 1920, avšak brzy zjišťuje, že celý nástup strany je jen faleš, a založení strany se neúčastní. Odjíždí do Lipnice a tam píše Švejka.

Boj o Lidový dům

Marxistická levice chtěla toto sídlo pro sebe, byl to veliký boj, ale sociální demokracie nakonec palác uhájila, protože dům byl registrován v rejstříku na jednatele, který zůstal v sociální demokracii. Komunistické sídlo bylo nejprve v Myslíkově ulici, poté v Karlíně.

Důležitý rok 1929

Ve volbách komunisté získávají hodně hlasů a dochází k „bolševizaci strany“, tedy totálnímu podřízení Moskvě. Do čela nastupuje Klement Gottwald. V období 1921-1929 se k této straně hlásilo mnoho umělců, spisovatelů a malířů, kteří věřili novým myšlenkám. V roce 1929 se však zvedla velká vlna nevole z řad umělců, protože se jim hrubě nelíbilo směřování k Moskvě. Veřejně ze strany vystupuje skupina „sedm spisovatelů“, mezi nimi například Jaroslav Seifert či Vladislav Vančura. Kritizují vedení a jsou tedy vyloučeni. Gottwald ve svém prvním projevu hlásá, že se jezdí do Moskvy učit, jak zakroutit krkem odpůrcům. Bohužel to myslel vážně.

Do vlády se strana dostává po druhé světové válce, v roce 1946. V roce 1948 dělají komunisté převrat: zlikvidují všechny ostatní strany a začíná doba temna. Začínají politické procesy, vraždy odpůrců režimu, cenzura atd.


Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy