Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Komunistická panička Frantová odmítá, že donášela na kolegy z divadla. Od Zemana si vyznamenání vezme, i když ji nikdo nezná

Komunistická panička Frantová odmítá, že donášela na kolegy z divadla. Od Zemana si vyznamenání vezme, i když ji nikdo nezná
Zdroj: Archiv Jitky Frantové Pelikánové
Předchozí Další
Herečka Jitka Frantová Pelikánová (83), která má 28. října převzít z rukou Miloše Zemana (71) státní vyznamenání a o které 99 procent Čechů do čtvrtka netušilo, že existuje, se ohradila proti nařčení týkajícímu se její spolupráce s StB. Prý je to propaganda a pomsta za to, že podpořila v kandidatuře prezidenta Zemana.

Jak jsme v týdnu informovali, na seznamu lidí, kteří mají 28. října dostat od prezidenta státní vyznamenání, se objevilo jméno Jitky Frantové Pelikánové. V redakci jsme o ní nikdy neslyšeli, říkali jsme si, jestli náhodou nejsme kulturní barbaři, jenže pak jsme se zeptali Googlu a zjistili jsme, že u nás hrála naposledy někdy před 55 lety a jediné, co z její filmografie známe, je Vyšší princip, kde pravděpodobně hrála nějakou studentku z poslední lavice, protože ani odsud si ji nepamatujeme.

A nebyli jsme sami, v internetových diskuzích se i čtenáři starších ročníků ptali, kdo to je a kde ji Zeman vyhrabal Na to jsme našli odpověď velmi rychle. Frantová je Zemanova dlouholetá kamarádka a veřejně ho podporovala v kandidatuře (no daleko se její propagační video očividně nedostalo, protože jsme ho poprvé viděli ve čtvrtek). Je tedy do očí bijící, že prezident si na Hrad v den státního svátku opět přizve kamarádíčky, lidi, co ho podporovali v kandidatuře (viz předloni Bohdalová, loni Sedláček) nebo se na jeho kandidatuře nějakým způsobem podíleli (viz loni Renč, který Zemanovi natočil volební klip). Jde sice o volbu poroty o jednom člověku a je jen na Zemanovi, koho si vybere, ale aby měli kandidáti nějakou úroveň, od toho má snad poradce. Na druhou stranu, kdybychom byli na jeho místě, kdo z nás by se neuchýlil k tomu vyznamenat nějaké své kamarády a stačí se podívat do historie na seznam Havla nebo Klause.

Ale zpátky k Frantové. Web Aktuálně.cz přišel s tím, že Frantová v 60. letech spolupracovala se Státní bezpečností a donášela na svoje kolegy včetně Jana Wericha. Z dokumentů archivu bezpečnostních složek podle Aktuálně.cz vyplývá, že vdova po vysokém funkcionáři KSČ a řediteli tehdejší Československé televize Jiřím Pelikánovi donášela na české divadelníky. „V archivu se dochovala jen část operativního svazku, z něhož vyplývá, že Jitka Frantová v roce 1961 souhlasila s nabídkou spolupráce se Státní bezpečností,“ uvedl historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

StB ji dokonce několikrát poslala na sledovačku do zahraničí, kde špehovala lidi žijící v exilu. „A pracovníci StB si ji ve svodkách pochvalovali jako oddanou a iniciativní spolupracovnici,“ píše Aktuálně. cz. Spolupráce Frantové s StB skončila, když začala žít s Pelikánem. Podle webu vnitřní směrnice StB zakazovaly, aby pro ni pracovali lidé blízcí stranickým kádrům. Po pražském jaru 1968 byl Pelikán z funkce odvolán a přeložen na nižší diplomatický post do Itálie. O rok později manželé v Itálii požádali o politický azyl.

Jenže proti těmto tvrzením se teď Frantová prostřednictvím deníku Právo ohradila. „Já mohu jen s čistým svědomím říct, že jsem žádnou spolupráci s StB nepodepsala a také nikomu neškodila,“ uvedla ve vyjádření. Naopak prý ona sama byla v hledáčku StB. „I u nás v Itálii se v dobách normalizace občas někdo ze známých objevil a řekl Pelikánovi: ‚Zavolali si mne na StB, mám se s tebou setkat a zeptat se na to a to. Co jim mám říct?‘ A pak se s Pelikánem domluvili, co jim řekne. A takovou hru jsme spolu s ředitelem Darkem Vostřelem hrávali vůči estébákům i my,“ tvrdí herečka. S Werichem se údajně nikdy nesetkala.

Frantová je přesvědčena, že za vším stojí pomsta za to, že v kandidatuře podpořila Zemana a ne Karla Schwarzenberga „Mám pocit, že v tomto případě jde o něco jiného. Vydavatelství, kterému patří noviny a internetový server, které se mě teď snaží dehonestovat, před dvěma roky bez sebemenšího zdání vyváženosti podporovalo v prezidentské volbě Karla Schwarzenberga proti vítěznému Miloši Zemanovi, kterého jsem tehdy veřejně podpořila,“ prohlásila Frantová s tím, že je to pomsta Zemanovi za to, že se stal prezidentem.

Herečka má jak bujnou fantazii, když si myslí, že autoři původního textu čekali na chvíli, kdy se objeví na veřejnosti, aby jí dali Zemana sežrat, a očividně také krátkou paměť. V redakci jsme mladší ročníky, proto jsme se museli zeptat na historii Frantové a jejího manžela tety Wikipedie. Frantová je takový no name, že ani na Wikipedii jsme ji nenašli. Jejího manžela ovšem ano. Jiří Pelikán byl reformním komunistou. Po válce se stal svazáckým funkcionářem, pracoval jako funkcionář Národní fronty a ÚV KSČ, uvádí Wikipedie. "Byl spoluzodpovědný za vyhazování studentů z vysokých škol po únoru 1948, protože stál v čele tzv. vyakčňovací komise, která měla na svědomí vyhození tisíců vysokoškoláků. V letech 1955 až 1963 zastával funkci generálního tajemníka a předsedy prokomunisticky orientovaného Mezinárodního svazu studentstva." Pak se dostal k postu ústředního ředitele Československé televize, kde tedy ano, ať nežerem, díky němu televize svobodněji informovala o tehdejší politické situaci. Po srpnu '68 byl přeložen do Itálie a stal se kulturním atašé československého velvyslanectví. Pak už se do vlasti odmítal vrátit. Když se do Česka vrátil, krátce působil jako poradce Havla.

Ať už Frantová byla špehem StB, nebo ne (my jsme složku, o které hovoří historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů, neviděli), byla manželkou Pelikána, který má bohatou minulost v KSČ, a přece nám nebude tvrdit, že s manželovým politickým smýšlením a postojem neměla nic společného. Proč si myslí, že si státní vyznamenání zaslouží víc než třeba Radek Brzobohatý nebo další velikáni české kultury? Co svědomí? Je vůbec možné vážit si takto vysokého vyznamenání za takových okolností?

Můžeme si o tom myslet, co chceme, Zeman to dělá stejně jen proto, aby vytočil "pražskou kavárnu". Slovy Jana Hřebejka „Předně ten předávající je celej umazanej od střevní mikroflóry čínských komunistických papalášů, takže pro mě je to vyznamenání spíš stigma." Je škoda, že ze slavnostního aktu 28. října se stala šaškárna a když Vladislavským sálem zní fanfára z opery Libuše a prezident přichází, o hrdosti na hlavu státu už dávno nemůže být řeč.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy