Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Komunisté slaví 100 let: Známí čeští soudruzi jsou mnohem bohatší než dělný lid

Komunisté slaví 100 let: Známí čeští soudruzi jsou mnohem bohatší než dělný lid
Zdroj: Se souhlasem Zdeňka Ondráčka
Předchozí Další
+ Další fotografie
PŘEHLED

Komunisté, jejichž česká strana byla založena 16. května 1921, tedy před sto lety, považovali majetek a bohatství pomalu za zločin. Jak jsou na tom „pohlaváři“ současné komunistické politiky, ale i té bývalé předrevoluční? Nejbohatšího z nich byste neuhádli.

Kdo je za vodou a kdo ne

Představitelé komunistů dříve hlásali třídní rovnost a hromadění majetku považovali za zločin, jehož jsou schopni jen odporní imperialisté a vykořisťovatelé. Jak jsou na tom oni sami?

Zatímco mnoho potentátů bývalého režimu (socialistický premiér Lubomír Štrougal, exministr vnitra Vratislav Vajnar), Ludvík Zifčák, který během revoluce tvrdil, že sehrál roli mrtvého studenta Martina Šmída, předseda ÚV SSM Vasil Mohorita, český premiér František Pitra, ministr pro legislativu Marián Čalfa nebo současná stalinistická komunistka Marta Semelová podle katastru nemovitostí v ČR nic nevlastní a poslední šéf StB Alojz Lorenz má jen maličkatý pozemek, jsou tu jiní, kteří mají úplně jiné hmotné statky.

Když komunista vlastní

Dosluhující předseda KSČM Vojtěch Filip má na několika místech (včetně Krkonoš) řadu pozemků, jde o desítky tisíc metrů čtverečních. Napůl s dalšími příbuznými vlastní starší dům v obci nedaleko Českých Budějovic, se svou paní pak rovněž v Jihočeském kraji půlku dvojdomku.

Bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček podle katastru nemovitostí s manželkou vlastní pouze malou nenápadnou vilku ve Starém Městě.

Boháč Ondráček

Kontroverzní Zdeněk Ondráček, který se v listopadu 1989 účastnil sametové revoluce na straně ozbrojených obuškářů, na tom vůbec není zle. S otcem napůl vlastní starší dům v Horním Starém Městě, tamtéž má také novější vilu s pozemkem přes tisíc metrů čtverečních.

Ve Skutči pak vlastní rozsáhlou zahradu (ovocný sad), kterou předloni dostal darem od svého otce. Ten mu dal také rozsáhlé pozemky s ornou půdou, dohromady zhruba 17 a půl tisíce metrů čtverečních.

Nejmajetnější soudruh

Možná nejlépe je na tom Karel Urbánek. Že to jméno neznáte? Neproslavil se na dlouho. Stal se generálním tajemníkem ÚV KSČ během sametového listopadu 1989 a ve funkci tehdy jen na pár týdnů nahradil neoblíbeného Miloše Jakeše.

Má dům v Bojkovicích, chatku v lese, dva byty a navíc asi 25 tisíc metrů čtverečních pozemků, většinou jde o travní porost nebo lesní pozemky. Chlubit se může i několika tisíci metry čtverečními orné půdy.

Zdá se, že komunistické myšlenky o vlastnictví všeho všemi přímo na sebe někteří soudruzi zkrátka nevztáhli....

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy