Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Komunisté padají ke dnu! Výměna vedení jim nejspíš nepomůže, shodují se odborníci

Komunisté padají ke dnu! Výměna vedení jim nejspíš nepomůže, shodují se odborníci
Zdroj: profimedia.cz
KSČM
Drtivou porážku v krajských volbách zaznamenala KSČM, která získala celkově 4,76 % hlasů. Oproti výsledku z roku 2016, kdy komunisté slavili 10 procent, se jedná o drtivý propad. Předseda strany Vojtěch Filip i s celým vedením tak dají své funkce v pátek k dispozici. Ani to ale nejspíš nebude podle politologů stačit. KSČM totiž musí řešit nejen výměnu vedení, ale i podporu vládě, kvůli které ztratila voliče.

"Odstoupení vedení je už asi jediná šance na záchranu, nicméně osobně si myslím, že k tomu mělo dojít tak před sedmi lety," hodnotí Filipův krok politolog Stanislav Balík. Rezignace samotná ale není řešením jako spíš signálem ke snaze hledat východisko z těžké situace. Záležet teď bude hlavně na tom, kdo se stane dalším lídrem komunistů.

"To, že Filip nabídl rezignaci, je s přihlédnutím k výsledkům voleb logické. Otázkou ale je, kdo jiný KSČM povede a jestli bude mít vůbec sílu stranu v tak krátké době před volbami změnit," říká odborník na politiku Miloš Gregor. Těžko ale říct, kdo se stane případným Vojtěchovým nástupcem. "Komunistické sjezdy jsou vlastně jedny z nejzajímavějších, protože tam dochází k velmi těsným hlasováním, ať už šlo o Filipa, nebo před ním Grebeníčka," vysvětluje Balík.

Voliči utíkají k hnutí ANO

Zatím se do boje o post předsedy strany přihlásil Stanislav Grospič, Leo Luhar nebo bývalý místopředseda strany Josef Skála. "Čekal bych, že spíš bude nějaká domluva toho ortodoxního jádra strany a soustředí vše na jednoho silného kandidáta," myslí si Balík.

Podle obou politologů uškodila komunistům podpora vlády. Část voličů přitom od KSČM utekla k hnutí ANO. "Pokud někdo zvažuje mezi volbou KSČM, ANO nebo ČSSD, tak je logické, že se nakonec rozhodne volit spíše ANO, protože je to politický subjekt, který tvoří a ovlivňuje politiku a není v nějaké pozici s lehce vyděračským potenciálem," objasňuje Gregor.

Možná dojde ke konci podpory vlády

Komunisté podle něj budou muset vyhodnotit, co pro ně znamená nadále podporovat vládnoucí koalici a co by pro komunisty znamenalo, kdyby podporu stáhli. "Tohle je výběr ze dvou špatných možností. Komunisté tímto funkčním obdobím přišli o možnost tvrdit, že jsou nedotčeni vládnutím, a tím pádem nabízí svěží pohled na tu politiku. Přes dva roky navíc podporovali vládu miliardáře a sociální demokracie, což jim mohou mít skalní fanoušci za zlé," míní Gregor.

Skončit s podporou vlády tak pro KSČM nejspíš není řešení. "Je otázkou, zda by to něco vůbec řešilo, protože by se to komunistům vysvětlovalo dost těžce. Obzvlášť když ta vláda zčásti dělá program, po kterém komunisté dlouho volali. To by nejspíš svým voličům nedokázali vysvětlit," vysvětluje Balík a dodává, že KSČM je v patové situaci, ze které se už nemusí vyhrabat.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy