Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Komunisté drží v šachu Andreje Babiše: Donutili ho škrtnout 10 miliard pro armádu

Komunisté drží v šachu Andreje Babiše: Donutili ho škrtnout 10 miliard pro armádu
Zdroj: Profimedia
rozpočet
Státní rozpočet na příští rok bude patrně s největší pravděpodobností schválen. Komunisté drží Andreje Babiše (66) v šachu a donutili premiéra škrtnout 10 miliard pro armádu. Ministr obrany Lubomír Metnar (53) v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že pokud dojde na škrty, skončí.

Poslankyně KSČM Miloslava Vostrá prosadila v dnešním dílčím hlasování o návrhu státního rozpočtu na příští rok desetimiliardový škrt v obranných výdajích. Přesunem peněz do rezervy komunistická strana podmínila podporu rozpočtu, jak jej předložila menšinová vláda ANO a ČSSD.

Komunisté budou pro návrh rozpočtu jako celek hlasovat, řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Koaliční strany se dosud k pozměňovacímu návrhu Vostré stavěly odmítavě. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s ním před hlasováním vyslovila souhlas.

Pro převod peněz z obranné kapitoly nakonec hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Celkem získal hlasy 58 ze 106 přítomných poslanců. Vládě pomohli i nezařazení Lubomír Volný a Marian Bojko z Jednotných.

Schillerová ráno před zahájením hlasování vyzvala poslance, aby zvážili, jak budou o rozpočtu hlasovat. Varovala před rozpočtovým provizoriem a uvedla, že věří, že nakonec nebude.

Ministryně připomněla, že v případě provizoria by se nemohly zvýšit platy učitelů a v sociálních službách. Pro města a obce by nemohly být vypsány nové dotační tituly.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy