Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Komunisté do toho hodili vidle: KSČM zasadila premiérovi a jeho ANO ránu, už je nepodpoří

Jiří Dolejš (vlevo) a Vojtěch Filip na snímku z roku 2012.
Zdroj: Profimedia.cz
Vládní krize
Komunisté dnes vypověděli dohodu o toleranci vládě. Koalice ANO a ČSSD tak ztrácí partnera, díky němuž získala druhá vláda Andreje Babiše důvěru. Deníku N tuto informaci po úterní schůzi strany potvrdila komunistická poslankyně Miloslava Vostrá.

Strana ANO ztrácí klíčového sněmovního partnera. S Komunistickou stranou Čech a Moravy a Českou stranou sociálně demokratickou vládlo hnutí ANO od roku 2018. Už před několika dny odhlasovali komunisté, že vypovědí toleranční smlouvu, kterou společně před třemi lety uzavřeli. Pokud by opoziční strany vyvolaly ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, poslanecký klub KSČM by hlasoval pro, dodal Vojtěch Filip. Komunisté to ale sami iniciovat nebudou. Podle většiny členů ústředního výboru KSČM neplnilo hnutí ANO toleranční smlouvu.

Dohadovací řízení s hnutím ANO komunisté vyvolali poté, kdy kabinet přes jejich nesouhlas poslal armádě deset miliard korun, o něž byl rozpočet obrany zkrácen na podzim. Nesouhlasí ani například s postupem vlády v případě stavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany a s některými kroky podnikanými proti šíření epidemie koronaviru.

Kabinet podle KSČM neplnil sliby v postupu růstu cen bydlení, a také ve výstavbě obecních domů. KSČM také chtěla sloučit Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra a Vojenskou zdravotní pojišťovnu. Naopak spokojeni byli komunisté s valorizací důchodů a s růstem minimální mzdy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy