Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Komunista odsoudil soudruhy: Vysmívat se Havlovi po smrti Jakeše se nehodí, říká tvář KSČM Dolejš

Zdroj: archiv KSČM
+ Dalších 15 fotografií
KRITIKA
Sociální sítě pobouřilo provokativní rozloučení KSČM s nedávno zesnulým Milošem Jakešem (97). Po úmrtí bývalého předrevolučního generálního tajemníka strany oficiální stránka strany zveřejnila koláž vysmívající se tomu, že Václav Havel na rozdíl od Jakeše zemřel mnohem dřív. Podle poslance a bývalého místopředsedy Jiřího Dolejše (59), který je u komunistů za umírněné, jde o velmi nevhodný krok.

Kontroverzní rozloučení

„Milouši, děkujeme. Snad už sedíš v lepším světě bez hladu, bídy a rozdílů. A snad si u toho dáváš i oblíbené švestkové knedlíky. ‚Přes to, co se v naší zemi i jinde v posledních letech stalo a co se děje, jsem přesvědčen, že ideje socialismu, o jejichž naplnění jsem usiloval, představují i nadále lepší budoucnost lidstva. Zůstal jsem komunistou.‘ Historie ještě neřekla poslední slovo a jednou budeš oceněn,“ stálo na oficiální facebookové stránce KSČM, příspěvek ale po následné kritice zmizel.

Kromě toho, že pro mnohé diskutující bylo překvapující, že ateističtí komunisté podle statusu začali věřit v posmrtný život a že strana, která se snaží distancovat od předrevoluční historie, najednou velebila někdejšího potentáta, mnohé překvapila podle nich nevkusná koláž vysmívající se tomu, že Václav Havel už je dávno mrtev a že Miloš Jakeš ještě letos seděl na lavičce věnované památce exprezidenta.

Odsouzení komunistou

To ostatně v reakci pro naši redakci odsoudila i významná tvář KSČM Jiří Dolejš

„Dělat si podobné politické šoufky mi minimálně v době, kdy by se měl respektovat okamžik smutku pozůstalých, přijde jako nepatřičné. Osobně mi přijde takový humor za nepovedený. Nemyslím si, že by se lidé měli porovnávat podle toho, jak dlouho jsou na světě. Dokonce si myslím, že osobnosti obou pánů jsou nesouměřitelné,“ řekl eXtra.cz komunistický poslanec Dolejš.

Jakeše jsme vyhodili

„Koneckonců Miloš Jakeš byl generálním tajemníkem v době, kdy Václav Havel seděl ve vězení. Zkrátka si myslím, že v okamžiku, kdy někdo umře, by se na to měl brát ohled, maximálně bychom měli vyjádřit soustrast pozůstalým,“ myslí si bývalý místopředseda strany.

„Beru to jako subjektivní názor nějaké osoby, žádné stranické stanovisko to není. Koneckonců je veřejně známé, že pan Jakeš byl v roce 1989 vyloučen ze strany a do KSČM nikdy nevstoupil. Čas a forma mi přijdou nepatřičné,“ dodal poslanec. Komunisté by si ale tím pádem asi měli dát pozor na to, kdo jim na Facebooku spravuje oficiální profil…

Související články

Další články