Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Komunista, který obral svůj národ: Před 65 lety byl zvolen prezidentem Antonín Zápotocký

Antonín Zápotocký nahradil ve funkci Klementa Gottwalda.
Zdroj: facebook.com
+ Další 2 fotografie
Po smrti komunistického pohlavára Klementa Gottwalda byla republika bez hlavy státu pouhý týden. 21. března 1953 byl jeho nástupcem zvolen tehdejší předseda vlády Antonín Zápotocký, který byl také jediným kandidátem na tuto funkci.

Nový prezident patřil k vlivným členům KSČ, za války byl v koncentračním táboře a po návratu se opět zapojil do politiky. V únoru 1948 se jako odborářský šéf podílel na komunistickém převratu.

Když Antonín Zápotocký míří na své nové místo na hradě, je poměrně oblíbený, ale valný zájem o něj lidé nemají. Oficiální fotografie, na které kyne dělníkům, musela být proto upravena fotomontáží. Byl na ni doplněn dav lidí, aby nepůsobila trapně.

Zápotocký to s prací prý nehrotil. Jak uvedl historik Pernes, chodil do úřadu třikrát týdně dopoledne a moc to nepřeháněl. Začala jím éra prezidentů tzv. „na vedlejší úvazek“.

Svou tvrdost se snažil zakrýt pod slupkou lidovosti. Rád se vydával do ulic a s lidmi mluvil jako se sobě rovnými, ale právě za jeho éry sílil komunistický teror.

Za jeho působení ve funkci pokračovaly politické procesy, které stály život a svobodu mnoha nevinných lidí. V květnu 1953 si Zápotocký pošramotil pověst. Ve večerních zprávách tehdy ujistil národ, že nebude měnová reforma, že informace o ní jsou jen propagandou západu. Druhý den ráno peníze ztratily svou hodnotu – za padesát korun byla koruna jedna. To vyvolalo odpor u obyvatelstva, který v Plzni, konkrétně u dělníků ve Škodovce, přerostl v povstání. Na něj reagoval prezident velmi tvrdě – povolává armádu, Pohraniční stráž, Lidové milice a následují politické soudní procesy.

Situace využívá Antonín Novotný, který na Zápotockého žaluje v Moskvě. Tím nastává čas, kdy se prezident stahuje do ústraní. V srpnu roku 1955 postihne Zápotockého infarkt, ta samá situace se poté opakuje o dva roky později. Třetí infarkt, který přišel zanedlouho poté, už jeho srdce nevydrželo. Antonín Zápotocký umírá 13. listopadu 1957.

Katafalk s otevřenou rakví je vystaven o pět dní později ve Španělském sále Pražského hradu. Smutečního průvodu se účastní tisíce lidí, ale z tváří většiny z nich lze pozorovat spíše přetvářku než skutečné truchlení.

Související články

Další články