Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Komunista Josef Větrovec alias Mrázek z Chalupářů: Věznilo ho gestapo, umíral v zapomnění

Zdroj: Česká televize
+ Dalších 7 fotografií
Smutný osud
Představitel předsedy Karla Mrázka z Chalupářů neměl jednoduchý život. Za druhé světové války věznilo Josefa Větrovce (†79) gestapo. Později putoval do dvou koncentračních táborů, kde si prošel peklem. Po skončení nacistických hrůz se z Větrovce stal zarytý komunista a většinou dostával role bodrých svazáků. Nejsmutnější období však prožil na sklonku života.

Josef Větrovec (†79) se narodil 5. března 1922 v Plzni, kde se v tamějším závodě Škodovky vyučil kovomodelářem. Jeho odbojová činnost za druhé světové války se neobešla bez povšimnutí gestapem. Divadelní ochotník tak nejprve putoval do městské cely, to horší však mělo teprve přijít.

Nejprve ho přemístili do Malé pevnosti koncentračního tábora v Terezíně a v červenci 1943 se "stěhoval" podruhé, tentokrát do koncentračního tábora v Buchenwaldu. Sám říkal, že přežil jenom díky víře v lepší zítřky. Na svobodu se dostal až po skončení války a nacistické hrůzovlády.

Okamžitě se stal zapáleným komunistou, ostatně ho k tomu předurčily už rodinné poměry. Tatínek se živil jako krejčí a maminka byla posluhovačkou. V roce 1953, když probíhaly protirežimní nepokoje, se dokonce podílel na zničení pomníku Tomáše Garrigua Masaryka

Celý život pro svou povahu i vzezření hodného strýčka dostával role komunistických pohlavárů. Výjimkou nebyl ani Karel Mrázek v legendárních Chalupářích, který byl předsedou JZD. Pro kvality svého hlasu často i namlouval, propůjčil ho třeba záporákovi Drsňákovi z Hurvínka.

Rozjetou hereckou kariéru ukončila sametová revoluce. Větrovec nebyl žádným převlékačem kabátů, za svým komunistickým přesvědčením si stál, a tak už zkrátka nebyl filmařům ani divadelníkům po chuti. Párkrát se mihnul v televizních estrádách, třeba po boku Jiřiny Bohdalové (88), jinak ale dožíval v zapomnění. Naposledy vydechl 11. února 2002 v Praze.

Související články

Další články