Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Komunismus se vrací: Mladý levičák vám sebere byt, aby ubytoval bezdomovce!

Komunismus se vrací: Mladý levičák vám sebere byt, aby ubytoval bezdomovce!
Zdroj: pixabay.com/Strana zelených
Předchozí Další
+ Další fotografie
Zvrhlý návrh
Filip Hausknecht (21) je pozoruhodný politik. Nikdo neví, co jako člen bytové komise na Praze 3 zatím udělal. Už ale stihl přispěchat s návrhem řešení bytové krize. Byty, které majitelé nevyužívají dostatečně, by jim stát prostě sebral a nastěhoval tam ty, kteří bydlení shánějí marně. Tohle Česko zažívalo naposledy za komunismu.

Podle Filipa Hausknechta (21), bývalého člena Strany zelených, je vyvlastňování normální věc, která může být řešením bytové krize. Stačilo by zjistit, že majitel byt dostatečně nevyužívá, a stát by mu ho mohl sebrat.

„Institut vyvlastňování by se měl používat u bytů, které jsou drženy na investice prázdné, nebo porušují zákony krátkodobým pronajímáním,“ prohlašuje Hausknecht na Facebooku. Člen bytové komise se ve svém návrhu zaměřuje především na byty zahraničních investorů, jež využívají k pronájmům třeba přes aplikaci AirBnB

„Nechci tím ale naznačit, že by stát měl kontrolovat, jak lidé svůj majetek využívají. V případě bytů bych ale skutečně odlišoval, zda byt majitel přímo obývá, nebo ho alespoň pronajímá. V takovém případě bych vyvlastnění neprosazoval, ale je na místě se bavit o progresivním zdanění každé další nemovitosti, jak je tomu jinde na západě,“ rozvedl návrh mladý politik v rozhovoru pro web Lidovky.cz.

Takové praktiky se děly naposledy v komunistickém Československu Ten, kdo třeba nepodepsal souhlas s převzetím svého statku Jednotným zemědělským družstvem, si mohl jít sednout na pěknou řádku let. Někdo zkrátka přišel a sebral druhému jeho majetek. A něco podobného se teď snaží prosadit Hausknecht.

Navzdory jeho přesvědčení prý nejsou takové kroky uskutečnitelné. „Pro vyvlastňování bytů z důvodu, že nejsou využívány, resp. jsou pronajímány krátkodobě, nevidím z hlediska platné právní úpravy prostor,“ řekla advokátka Alžbeta Rosinová serveru Lidovky.cz.

Hausknecht nedávno odešel ze Strany zelených, aby se podílel na vzniku nové politické strany. Svůj záměr chce prosadit za každou cenu. Tak snad neuspěje.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy