Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Komplikace v těhotenství: 9 možných důvodů, proč Marta Jandová ruší koncerty!

Marta Jandová a její partner Miroslav Verner.
Zdroj: herminapress.cz

Marta Jandová (38) se svým příznivcům omluvila: "Bohužel musíme všechny plánované show v létě 2013 zrušit ze zdravotních důvodů," sdělila zpěvačka fanouškům na svém facebookovém profilu. Jandová má to štěstí, že jejím partnerem a otcem dítěte je známý pražský porodník Miroslav Verner. "Mám těhotenské komplikace, o kterých se nechci přesněji rozepisovat. Hlavní je, že miminko je zdravé a v pořádku," sdělila Jandová serveru iDnes.cz.

Marta se sice prozrazení bližších informací o problémech brání, shodou náhod její přítel Martin Verner před čtyřmi lety sepsal pro jeden rodičovský server důvody, které znamenají rizikové těhotenství ženy. Doufejme, že matku svého budoucího dítěte se snaží chránit a nic vážného nastávající mamince nehrozí.

1. Věk nad 35 let

Ačkoli většina žen je v tomto věku v dobrém zdravotním stavu, častěji se mezi nimi vyskytují ženy s chronickým onemocněním, které může mít vliv na průběh těhotenství. Se zvyšujícím se věkem se také zvyšuje riziko potratu anebo vzniku geneticky podmíněné vrozené vady.

2. Těhotná žena s cukrovkou

Nemoc může v graviditě způsobovat vážné komplikace rostoucímu plodu.

3. Srdeční onemocnění.

Ta patří k těm nejzávažnějším rizikům. Mohou být přítomna a známa již před graviditou anebo se projeví až v jejím průběhu. Patří sem především vrozené a získané vady srdečních chlopní.

4. Preeklampsie

Toto onemocnění se vyskytuje pouze v těhotenství nebo v časném šestinedělí. K jeho hlavním projevům patří zvýšený krevní tlak a zvýšený únik bílkovin do moči, na rozdíl od těhotenské nebo chronické hypertenze.

5. Onemocnění jater

V těhotenství plní játra detoxikační funkci navíc i pro plod, kterému se játra teprve vyvíjejí. V těhotenství pak může někdy dojít k porušení jejich funkce a v krajním případě i k jejich poškození. Kromě toho existuje skupina onemocnění jater charakteristická pro těhotenství.

6. Hrozící předčasný porod

Když se novorozenec narodí mezi 24. a neukončeným 37. týdnem, hovoří se o předčasném porodu. Riziko závažných dlouhodobých komplikací je pro novorozence tím vyšší, čím nižší je týden gravidity při jeho narození.

7. Vícečetné těhotenství

Také maminky, které čekají dvojčata, patří do rizikové skupiny.

8. Nepravidelné polohy plodu

Nejčastější polohou, kterou na konci těhotenství zaujímá více než 95 % plodů, je poloha podélná hlavičkou, tzn. že páteř plodu je v rovině rovnoběžné s páteří matky a současně hlavička plodu směřuje dolů. Vzácně může plod na konci těhotenství zaujímat i další nepravidelné polohy, které jsou obvykle důvodem k císařskému řezu.

9. Intrauterinní růstová retardace

Dosud normálně rostoucí plod svůj růst zpomaluje nebo ho úplně zastaví a ultrazvukový odhad jeho váhy je menší než u 95 % všech plodů v odpovídajícím týdnu těhotenství. Příčinou je obvykle snížená funkce placenty.

Související články

Další články