Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Komplikace pro cesty do Chorvatska? Slovinsko opět nečekaně zařadilo Česko mezi rizikové státy

Komplikace pro cesty do Chorvatska? Slovinsko opět nečekaně zařadilo Česko mezi rizikové státy
Zdroj: Extra.cz
+ Další 2 fotografie
Koronavirus
Pro vstup do Slovinska budou muset Češi podstoupit dvoutýdenní karanténu. Slovinci totiž bez jakéhokoliv varování přes noc zařadilo Česko mezi rizikové státy. Chorvatským sousedům totiž vadí nárůst nakažených v České republice, kdy za posledních pět dní přibylo přes tisíc nových případů. Průjezd zemí do Chorvatska to ale neohrozí, tranzitní cesty trvající maximálně 12 hodin zůstávají povoleny.

„S účinností od 6. srpna 2020 byla Česká republika opět zařazena na takzvaný žlutý seznam s povinností pro cestující podrobit se 14denní karanténě po vstupu do Slovinska. Tranzit skrze Slovinsko je možný bez následné karantény, pokud nebude trvat déle než 12 hodin,” informovalo ministerstvo zahraničí.

Slovinsko o svém rázném kroku Českou republiku dopředu neinformovalo a opatření oznámilo v noci na pátek. Pro radiožurnál to potvrdil náměstek ministra zahraničí Martin Smolek. „Bohužel ne, vůbec. Bylo to velmi nečekané," řekl Smolek s tím, že se obvykle snaží, aby takováto opatření byla oznámena alespoň dva dny dopředu.

Češi, kteří si ve Slovinsku plánovali dovolenou a stihli si rezervovat ubytování do čtvrtka 6. srpna, do karantény nemusejí. Při vstupu do země se ale musejí prokázat platným testem na koronavirus. To může vyjít v soukromých laboratořích pěkně draho, obzvlášť pak pro celou rodinu.

Průjezd Slovinskem do Chorvatska ale opatření neohrozí. "Nezbytné zastávky jsou možné, ale musíte projet Slovinskem za 12 hodin," uvedl pro rozhlas Smolek. Lidem ale doporučuje mít doklad o tom, že jedou dál. Ten by pak měli předkládat na hranicích se Slovinskem.

Výjimkou z karantény jsou pendleři pracující ve Slovinsku a lidé, kteří do země vstupují kvůli podnikatelským aktivitám. To platí i pro mezinárodní přepravu, limit 12 hodinové cesty ale musí dodržovat i kamiony.

Související články

Další články