Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Kompletní registrace 1. února nemají smysl, prohlásil premiér Babiš

Andrej Babiš
Zdroj: Profimedia
očkování
Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečné, aby se rezervační systém k očkování proti covidu-19 otevřel 1. února pro všechny lidi v Česku, jak bylo původně v plánu. Při dnešní návštěvě Alzheimer centra v Praze to vysvětlil tím, že v prvním čtvrtletí se pravděpodobně nedostane na očkování lidí mimo preferované skupiny.

Premiér Andrej Babiš (66) opakovaně odmítl výpadky dnes spuštěného rezervačního systému. Neví také, co by měl ohledně očkování vysvětlovat ve Sněmovně. Opoziční strany žádají, aby poslanci očkování příští týden probírali v rámci mimořádného bodu.

Dle Babiše funguje systém dobře

Babiš řekl, že se dnes od rána snaží vyvrátit dezinformace, že by registrační systém nefungoval. Pro lidi starší 80 let se spustil v 08:00. Vykazoval například problémy se zasíláním PIN kódů pomocí SMS, které chodily se zpožděním. Volné termíny pro očkování proti covidu byly po hodině obsazeny. "Systém funguje dobře," řekl novinářům Babiš.

Naočkováno je podle Babiše v Česku dosud 94 328 lidí. Po 13 hodině podle něj bylo registrováno k očkování téměř 85 000 seniorů a přibývá jich zhruba 100 za minutu. "Kdyby to nefungovalo, nemůže být tolik registrovaných," uvedl. Opozice podle něj kritizuje, "protože umí vše nejlíp". "Já nevím, co bych měl vysvětlovat ve Sněmovně," konstatoval. Šéf ODS Petr Fiala dnes uvedl, že pokud vládní strany nepodpoří zvláštní bod, opoziční strany vyvolají mimořádnou schůzi Sněmovny.

Registrační systém nebude fungovat podle plánu

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes připustil, že 1. února asi nedostanou možnost se do systému hlásit všichni lidé, jak bylo v plánu. Zřejmě se bude jednat jen o lidi starší 65 let, chronicky nemocné a vybraná povolání, se kterými vakcinační strategie počítá přednostně. Babiš uvedl, že to byl jeho nápad. "Já konstatoval, že považuji za zbytečné to 1. února otevřít pro všechny občany," uvedl.

A co rizikové skupiny?

Bylo by podle něj zajímavé zjistit, jaký bude o očkování celkový zájem, jinak ale kompletní registrace 1. února nemají smysl. "Je jasné, že lidé mimo nejrizikovější skupiny se dostanou na očkování až pravděpodobně v dubnu a dále," vysvětlil. Rezervace pro všechny tak bude podle něj potřeba posunout. "Nevím, proč to tak bylo a kdo to navrhl," podotkl. Prospělo by podle něj, kdyby se k očkování nevyjadřovalo tolik lidí, v současnosti je jich podle něj "strašně moc" a měli by se starat o svou práci.

Narozeniny herce v důchodu Jana Kanyzy: Není co slavit, jen vám každý rok přidají další prášky, říká štamgast z Hospody

Související články

Další články

Nejnovější kauzy