Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

KOMENTÁŘ: Sobotka dovedl ČSSD nad propast. Posledním hřebíkem je dluh pro Altnera

Premiér kličkoval mezi Prahou a Bruselem. Politický vaz mu nakonec zlomí
právník Zdeněk Altner.
Zdroj: profimedia.cz
Ti, kteří říkali, že Bohuslav Sobotka se stane hrobařem ČSSD, nyní hodně zbystřili. Zdá se, že přišel čas na lámání chleba.

Bohuslav Sobotka je člověkem, který se umí pohybovat mezi mlýnskými kameny. Jenže jich nesmí být moc. Pokud má Sobotka nad svými problémy přehled, dokáže je pomocí svých poradců postupně eliminovat. Když jich je ale moc, tak začne panikařit a naplno se ukáže, že je to vlastně chaotik bez koncepce. Nyní jich je moc.

Premiér Bohuslav Sobotka je ve špatné pozici. V Bruselu se tváří proevropsky a prounijně. Patří mezi lidi, kteří podporují Angelu Merkel. Jenže jak mluví k občanům ČR, tak jim neříká celou pravdu. Sobotka dělá jednu politiku pro Brusel a druhou pro voliče v ČR. Prostě Sobotku melou dva mlýnské kameny.

Dvoukolejný je i jeho vztah k Babišovi. Na jedné straně si Sobotka uvědomuje, že Andrej Babiš (61) je nejmocnějším politikem v zemi a premiéra v podstatě strčí do kapsy. Na straně druhé ale musí Babiše (a jeho koně Martina Stropnického) čas od času pokárat. Dělá to ale tak, aby to kárání vlastně nebolelo. Aby si veřejnost všimla, že Sobotka zdvihl obočí, aby ale Babiš zůstal dál v klidu a nechtěl vyvolat předčasné volby, které by přes koblihy zřejmě přesvědčivě ovládl. Sobotku melou další dva mlýnské kameny.

Třetí spor, kde Sobotka kličkuje jako zajíc na honu, je spor ČSSD s Altnerem. Sobotka nerespektuje pravomocný rozsudek a nechce Zdeňku Altnerovi vyplatit dlužných 337 milionů korun. Jenže tohle je rozhodnutí soudu a Sobotkova ČSSD prostě zaplatit musí. Dluhy se platí a je jedno, zda je udělá teenager s propadlou jízdenkou na MHD, nebo nejsilnější levicová strana v ČR. A Sobotka zase kličkuje mezi dvěma póly – občanům vzkázal, že zákony dodržuje, straníky v partaji ale chlácholí, že Altnerovi se dluh nakonec platit nebude.

Sobotka v tomto případě nemá šanci. Buď ČSSD zaplatí a bude to pro ni finanční rána století, nebo nezaplatí. Pak Sobotka všem potenciálním voličům ukáže, že ČSSD na zákony (které vytváří) kašle. A bude to rána desetiletí.

Související články

Další články