Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Komentář Pekarové Adamové (TOP 09): Babiš vyzývá seniory, aby se chránili, ale nechal je na holičkách

Komentář Pekarové Adamové (TOP 09): Babiš vyzývá seniory, aby se chránili, ale nechal je na holičkách
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia
+ Dalších 6 fotografií
komentář
KOMENTÁŘ: Babičky a dědečkové, potřebujeme vás, ale neudělali jsme pro vás (skoro) nic - tak parafrázuje přístup vlády k seniorům, kteří jsou koronavirem nejvíce ohrožení, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Více je v jejím komentáři pro eXtra.cz.

V dobách hojnosti naše vláda hýřila nekonečným optimismem, neváhala rozhazovat peníze na všechny strany a prorokovala jakési „lepší Česko“. Postupně se promrhaly rezervy zdravotních pojišťoven, netvořila se žádná rezerva a na nákup zdravotnických potřeb ještě před nedávnem nikdo ani nepomyslel. Přitom právě koronavirem nejohroženější skupina Čechů, tedy naše babičky a dědečkové, mnohým z nás v dětství potřebnost zásob na horší časy často vysvětlovala. Vládní představitelé svým prarodičům tehdy patrně nevěnovali žádnou pozornost. Jinak si totiž současnou situaci neumím vysvětlit.

Premiér sice ve svém projevu vyzýval všechny „dědečky a babičky“, aby na sebe dávali pozor. Co jiného jim taky zbývá. Vláda totiž některé z nich nechává na holičkách a nedokáže chránit jejich zdraví. Jeden příklad za všechny. Vyděsila mě zpráva, kterou o víkendu publikoval na svém Facebooku Liberecký kraj. Domov seniorů v Liberci-Františkově toho času evidoval u tří osob prokázanou nákazu koronavirem. V těchto mimořádných situacích nařizuje Ministerstvo zdravotnictví používat vždy jeden respirátor třídy FFP3 po dobu maximálně osmi hodin. Ještě v neděli však žádný takový respirátor k dispozici v domově seniorů neměli. Stavět ošetřovatelkám a ošetřovatelům v domovech podobné „kafkovské“ barikády je nepřípustné i v normálních časech, natož pak v dobách pandemie.

Zapojme a zachraňme české firmy

Nedostatek pomůcek domova z Liberce je bohužel jen špičkou ledovce. Je to jen jeden z mnoha ukázkových případů toho, jak moc je pro seniory v domovech (i personál) situace kritická. Bohužel zatím jediné, čím vláda taková zařízení vybavila, jsou podobné neproveditelné příkazy.

Prostor pro alespoň částečnou nápravu však vládní představitelé mají. Museli by však věnovat svou energii i smysluplnějším věcem než zdánlivě nekonečným tiskovým konferencím. Vláda by teď měla přiložit ruku k dílu a začít konečně oslovovat také české firmy. Právě distribuci i výrobu ochranných pomůcek dokáže zajistit řada z nich. Navíc českým podnikatelům by poptávka od státu mohla zachránit jejich živnosti. Na Ústředním krizovém štábu teď vznikla „podskupina pro domácí výrobce“, která slibuje, že co se vyrobí doma, musíme umět využít. Nezbývá než doufat, že svůj slib dodrží. Ostatně právě o něco podobného jsem premiéra žádala v otevřeném dopise.

Uvědomme si, že pandemie dramaticky mění kulisy života každého z nás. Musíme být daleko více solidární a táhnout za jeden provaz. Výraznější zapojení všech dostupných průmyslových sil do výroby ochranných pomůcek by mohlo zlepšit nejenom vybavenost domovů pro seniory a zdravotnických zařízení, ale také zlepšit celkovou ekonomickou situaci.

VŠE O KORONAVIRU NAJDETE ZDE

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy