Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

KOMENTÁŘ: Ovčáček jako štít brání svého pána a mečem úmyslně rozděluje společnost

KOMENTÁŘ: Jiří Ovčáček je štít Miloše Zemana, jako meč ale rozděluje společnost
Zdroj: profimedia
Hrad

Úkolem tiskového mluvčího Hradu je věcná komunikace s médii a veřejností, Jiří Ovčáček tuto práci ale hrubě nezvládá. Ne však proto, že by byl neschopný, činí tak naprosto vědomě. Ovčáčkova (ne)komunikace je totiž zcela účelná. 

Na úvod se hodí říci, jak by měl fungovat tiskový mluvčí. Chceme-li přesnou definici, kolem mluvčího nebo mluvčí je zabezpečit a udržovat kontakt s veřejností prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků, jako jsou tisk, rozhlas, televize, zpravodajské agentury nebo on-line média". Takto by měly vypadat i povinnosti hradního mluvčího.

Problém ale je, že Jiří Ovčáček svému úkolu nedostává. Jeho dlouhodobá komunikace s médii je tristní, ať už se jednalo o vrbětickou kauzu nebo aktuálně o zdravotní stav Miloše Zemana. Hradní mluvčí často ve vypjatých momentech nezvedá telefon a neodpovídá na SMS. O emailové konverzaci pak nemůže být vůbec řeč. Podobná je komunikace i v případě tiskových konferencí. Zejména v posledních týdnech je Hrad oznamuje v den konání pouze několik hodin předem. Probíhají jako vždy bez dotazů novinářů, které jsou samozřejmě nežádoucí.

K*nda sem, k*nda tam

O Zemanovi se dobře ví, že nemá v lásce novináře. Přesně v tomto duchu jedná i sám Ovčáček, byť je bývalým redaktorem komunistických Haló novin. Narychlo oznámené tiskovky působí jako školácké naschvály, zapadají ale přesně do vzorce chování, ke kterému se uchyluje Zeman. Ten v roce 2014 při rozhovoru s Janem Pokorným pro Radiožurnál použil slovo k*nda, jen aby o čtyři roky později tomu samému moderátorovi udělal podobný kousek, tentokrát se slovíčkem zm*d. Ne, nejedná se o náhodu, ale o úmyslné jednání, ke kterému se uchyluje také Ovčáček.

Nenechte se ale zmást, hradní mluvčí není žádný hlupák, dost možná ani blázen, byť tomu občas nasvědčují pobožné až fanatické příspěvky na Twitteru. Ovčáček dělá svou práci perfektně a s jasným cílem. Tedy ne za obyčejným účelem komunikace s veřejností, ale spíš propagandy svého vůdce. "Jak řekl jednou pan prezident: Jsi můj štít a meč," napsal nedávno Ovčáček na Twitteru a prezident nemohl být blíž pravdě.

Útoky na kritiky

Ovčáček jako Zemanův meč útočí na lidi, kteří s prezidentem jakkoli nesouhlasí, a zcela úmyslně rozděluje společnost. Vždyť v řadě příspěvků označil část veřejnosti za pražskou kavárnu či opoziční žumpu. Tak to ale Zemanovi vyhovuje, sám to dělá často a rád, ostatně mu to vyhrálo i volby a skrze Ovčáčka se je takto snažil vyhrát i Babišovi. "Hlas pro opozici je hlas pro válku," napsal hradní mluvčí v jednom ze svých tweetů. Co na tom, že tiskový mluvčí by neměl nabádat lidi, koho volit a koho ne. Ovčáček to přesto dělal často.

A jak je to s oním štítem? Tím je Ovčáček zejména v posledních týdnech, kdy Zeman leží v nemocnici a stůj co stůj nechce, aby se veřejnost dozvěděla o jeho zdravotních problémech, protože by mohl přijít o moc. Hradní mluvčí tak například ještě před hospitalizací prezidenta informoval, že je hlava státu v pořádku a připravuje se na povolební schůzky. Jak ale vyplývá z informací od hradních zdrojů, nebylo tomu tak. Ovčáček tak je pro Zemana naprosto nepostradatelným nástrojem, rozhodně bychom si ho ale neměli plést s "pouhým" tiskovým mluvčím. Tím snad ani nikdy nebyl.

Související články

Další články