Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

KOMENTÁŘ: Mynářovi už nejde o zdraví prezidenta, hraje především o vlastní krk

Řada lidí si všimla, že má kancléř Vratislav Mynář na tiskovce stejné oblečení jako na videu z nemocnice.
Zdroj: Kancelář prezidenta ČR, koláž eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
Prezident

V posledních dnech plní média nejrůznější zprávy týkající se nemocného prezidenta Miloše Zemana. Přesto se najde jedno jméno, které dokáže hlavu státu "zastínit". Není to však Andrej Babiš či pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala, ale dost možná překvapivě Vratislav Mynář, tedy muž, který rád postával v pozadí. Trestně stíhaný kancléř v dobách nejtěžších vystoupil do popředí, aby se prezentoval jako chrabrý bojovník a ochránce prezidenta. Jak ale ukazují poslední události, o hlavu státu mu nejspíš vlastně vůbec nejde.

Události, které se v posledních dnech odehrávají kolem prezidenta Miloše Zemana, jsou bezpochyby skandální. Nejde ale tolik o špatný zdravotní stav hlavy státu, ale spíše o hru, respektive divadlo, které se odehrává na Hradě. Ten byl v posledních letech za vlády Zemana často zdrojem nejrůznějších tyjátrů, ale to, čeho jsme svědky nyní, převyšuje všechno.

Zatímco prezident leží v nemocnici a národ spekuluje, zda je schopen vládnout, se do popředí staví kancléř Vratislav Mynář. Nikoli však, aby informoval veřejnost o zdraví Zemana či o tom, jak probíhá hospitalizace, ale aby "vyvracel lži a spekulace", které údajně šíří média. Češi jsou tak svědky kolotoče tiskových konferencí, během kterých Mynář neřekne prakticky nic. Ve zkratce jdou vlastně shrnout do jedné věty: Nic vám neřeknu a já za nic nemůžu.

Zatajoval prezidentovu neschopnost

Ony tiskovky mají jeden prostý důvod, kterým rozhodně není informování veřejnosti či ono vyvracení údajných lží, ale především si Mynář takříkajíc kryje vlastní zadek. Trestně stíhaný kacléř bez prověrky je totiž cílem obrovské kritiky, a to například za to, že od 13. října věděl, že Zeman není dle lékařů schopný výkonu svých povinností. Přesto to Mynář utajoval a za prezidentem přivedl například předsedu Sněmovny Radka Vondáčka.

Z této schůzky včera odprezentoval na tiskovce, tradičně svolané pouze několik hodin dopředu a bez dotazů novinářů, video, které zachycuje prezidenta, jak podepisuje dokument o svolání Sněmovny. Cílem mělo být vyvrátit spekulace o pravosti podpisu Zemana. To se Mynářovi možná povedlo, ale za cenu toho, že prezidenta ukázal veřejnosti ve zbídačeném stavu, přičemž nikdo z přítomných na neetických záběrech se ani nezdráhal dodržovat nemocnicí nařízená vládní opatření, jak jsme psali zde.

Oprátka se utahuje

Mynářovi tak nejspíš nejde o zdraví prezidenta, ale především o vlastní krk. A kolem něj se pověstná smyčka utahuje stále těsněji. K rezignaci ho vyzval například premiér Andrej Babiš, do toho policie oznámila, že začíná prošetřovat, zda se někdo z kanceláře prezidenta nedopustil "trestných činů proti republice", což je mířeno pravděpodobně především na kancléře. Ten tak rozhodně nebude mít lehké spaní.

Související články

Další články