Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Komentář ministra vnitra Hamáčka: Lidi, neblbněte a na pomlázku zapomeňte

Zdroj: reprofoto ČT
+ Další 3 fotografie
Velikonoce
Kvůli koronavirové pandemii v celé České republice platí karanténě. V pondělí nás čekají Velikonoce a všichni asi tušíme, že nebudou probíhat jako tradičně. Ministr vnitra Jan Hamáček současnou situaci pro eXtra.cz okomentoval.

Protože nový typ koronaviru zasáhl také Českou republiku, platí v zemi nouzový stav a vláda zavedla speciální opatření, která mají bránit šíření viru. Opatření zavedené vládou, jako je zákaz shromažďování, budou platit i o Velikonoce. Velikonoční svátky tedy letos budou probíhat zcela jinak než obvykle. Co vzkazuje občanům ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček?

„V posledních dnech se kolem mě najednou všichni začali předhánět, kdo řekne lepší zprávu a slíbí větší omezení. To je podle mě nezodpovědné! Vývoj epidemie Covid-19 vypadá dobře, ale proč? Protože většina lidí doma, venku nosí roušky a všichni jsme dramaticky omezili kontakty. Přesto čísla pomalu rostou. Pustit teď všechny na koledu s pomlázkou, do všech obchodů, hospod a sportovišť by znamenalo do dvou týdnů explozi nových případů, plné špitály lidí na jipkách a mrtvé. To chceme? Věřím, že ne! Všechny sousední státy pravidla spíš zpřísňují, Slovensko dokonce na velikonoční svátky zakáže opustit okres a za porušení jejich nařízení hrozí tvrdé sankce. Mají přísnější režim na hranicích než my,“ vysvětloval Hamáček.

„Snažíme se ve vládě zákazy a uvolnění na lékárenských vahách, osobně jsem velmi zdrženlivý. Chci jako všichni znovu cestovat, nakupovat, jít do restaurace. Ale riziko je stále strašně vysoké. Nechci, aby někdo kvůli ukvapenému rozhodnutí zemřel. Lékaři obeznámení s průběhem nemoci vyprávějí strašlivé příběhy, jak tento zákeřný virus zabíjí. Nejen staré a nemocné, i mladé a zdravé,“ pokračoval.

Nakonec všechny vyzval, aby o svátcích zůstali doma. „Prosím, vydržme to a buďme trpěliví a koncem dubna si řekněme, co dál. Lidi, neblbněte, zůstaňte o svátcích doma, dodržujte omezení a neohrožujte ostatní. Prosím! I když to vypadá, že bude krásně. Pomlázku si užijeme příští rok,“ zakončil.

Související články

Další články