Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

KOMENTÁŘ: Hromadné akce 17. listopadu byly nezodpovědné. Mohou na ně doplatit lidské životy

Lidé dorazili na Staroměstské náměstí v hojném počtu.
Zdroj: Martin Procházka/eXtra.cz
+ Dalších 10 fotografií
Koronavirus

V Česku řádí další vlna koronaviru, přičemž denní přírůstky jsou největší od začátku pandemie. Přesto to 17. listopadu v Praze vypadalo, jako by žádná epidemie neexistovala. Navzdory rekordním číslům se konaly demonstrace, vzpomínkové akce i koncerty, přičemž všemu přihlížely stovky, ne-li tisíce lidí. Je to ale v takové situaci zapotřebí? 

17. listopad je pro Českou republiku jedním z nejdůležitějších svátků. Není divu, oslavy začátku sametové revoluce a zároveň konce komunistického režimu rozhodně není zanedbatelná věc a každoročně ji slaví tisíce lidí. Stejně tak tomu bylo i letos, nehledě na pandemickou situaci. Je ale potřeba se ptát, zda je to v takový moment rozumné.

Na Staromáku se konalo setkání, které zorganizoval spolek Milion chvilek pro demokracii. Celé náměstí tak zaplnili lidé, kteří si přišli poslechnout řečníky varující před prezidentskou volbou a vzpomínající na události roku 1989. Jak je ale patrné z fotek, velká část lidí neměla pořádně nasazený respirátor, přestože organizátoři, podobně jako na předchozích akcích, vyzývali účastníky, aby poctivě dodržovali vládní nařízení.

Fiala nešel příkladem

Nebylo by rozumnější akci zrušit, když nám za jediný den přibylo přes 22 tisíc nakžených a opět se plní nemocnice, které následně omezují odkladnou péči? Nelze čekat, že by si takovou otázku položili organizátoři z hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES, které včera taktéž zaplnilo Staromák. Od Milionu chvilek by ale člověk přeci jen čekal nějakou sebereflexi. Co když na jejich akci, potažmo nezodpovědné účastníky, doplatí nějaká osoba hospitalizací, nedej bože životem?

Nikdo netvrdí, že by za takovou věc byli zodpovědní organizátoři akcí. Rozhodně by se ale mohli zamyslet, zda je potřeba vázat davy lidí na jedno místo v době, kdy někteří dýchají přes přístroje. Vždyť vzpomenout se dá i jinými způsoby, obzvlášť v době internetu. Organizování hromadných akcí, zejména v současné situaci, tak působí jako čirá nerozvážnost. Stejně tak jako triumfální příchod Petra Fialy za potlesku přihlížejících na Národní třídu, kde budoucí premiér neměl nasazený respirátor. Jaký příklad potom dává veřejnosti, zejména odpůrcům roušek a vakcinace?

Ignorování faktů

Je hezké a zejména správné, že v následném rozhovoru vyzval veřejnost k očkování, ale je nutné si uvědomit, že ani očkování plně nezabrání šíření viru. Zmírní ale jeho příznaky a skrze vakcinaci jej lze eliminovat na úroveň běžné chřipky. Pro to je v první řadě potřeba, aby byla naočkovaná drtivá většina obyvatel.

Do té doby ale musí být lidé opatrní a nepodstupovat zbytečná rizika, jako tomu bylo včera. Jenže to jim jaksi zapomněl někdo říct. V Česku se totiž tváříme, že očkovaní nemohou být nebezpeční. Mohou. Bohužel těm, kdo vakcínu ještě nemají a je dobré si uvědomit, že to nemusí být tím, že ji odmítají. Nemluvě o tom, že někomu vyprchávají protilátky dřív. Je tedy dobré se čas od času zamyslet nad tím, co je nutné a bez čeho se obejdeme.

Související články

Další články