Slavný americký detektiv Nick Carter přijíždí do Prahy řešit případ, kterému česká policie nemůže přijít na kloub. Takhle začíná bláznivá dějová linka komedie Adéla ještě nevečeřela režiséra Oldřicha Lipského, kterou znají Češi zpaměti. Ani po padesáti letech od natočení filmu se nestane, že bychom se u něj za břicho nepopadali.

Málokdo však o filmu tuší, že stačilo málo a mohl vypadat úplně jinak. Původně měl být totiž do hlavní role obsazen Jiří Kodet. Jenomže herec, který se o více než dvacet let později zapsal do paměti diváků snímkem Pelíšky, se nevešel do kostýmu. Ten už byl ušitý a za hluboké normalizace bylo nemyslitelné, aby studio vynaložilo další peníze na jeho úpravy. A tak si nakonec Cartera zahrál Michal Dočolomanský ze Slovenska.

Ani s Dočolomanským to neměli filmaři jednoduché. Na natáčení létal pravidelně z Bratislavy do Prahy, takže byl věčně unavený. S postavou se navíc zpočátku nemohl vůbec sžít. Pomohl mu až scénárista Jiří Brdečka, který mu dal přečíst pár detektivek, a pak už šlo všechno jako po másle.