Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Komedie Černí baroni: Humor té knihy mně trhal bránici, říká představitel poručíka Troníka

Miroslav Donutil hrál v Černých baronech šišlajícího poručíka Troníka.
Zdroj: se souhlasem Bontonfilm
+ Další fotografie
film

Legendární československá komedie režiséra Zdenka Sirového Černí baroni se opět vrací na televizní obrazovky. V oblíbeném filmu o pomocné složce lidové armády hraje hvězdná sestava slavných českých a slovenských herců a některé hlášky se používají dodnes. Co jste ale o filmu, který má na platformě ČSFD 83% možná nevěděli?


Kdo jsou "černí baroni"?

Legendární film Černí baroni vypráví o útvaru, který byl speciální pomocnou složkou lidové armády. V této složce byli často umělci a česká inteligence, resp. mladí muži nebezpeční režimu. Označení „černí“ bylo kvůli černým nárameníkům a „baroni“ proto, že jako jediní vojáci ve službě za svou práci získávali část peněz v hotovosti.

Členové těchto pomocných oddílů byli většinou režimu nepohodlní, v jejich řadách povinně dva roky sloužilo mnoho umělců a vzdělaných mužů, kterým režim nesvěřil zbraň.

Jedna hláška za druhou

Komedii, která se stala českou klasikou, milují i dnešní generace, ačkoli tuto dobu nezažily. Film je typický svým humorem a hláškami, jako je "čo bolo, to bolo". Úžasné herecké výkony zde podala řada špičkových českých herců jako Miroslav Donutil, Pavel Landovský, Ondřej Vetchý, Jiří Schmitzer, Václav Vydra či Michal Dlouhý a další...

Film vychází z knihy Miloslava Švandrlíka, která se stala kultovní v 70. a 80. letech, kdy však nemohla oficiálně vycházet, jak uvádí web art.hn.cz. Ke knize Černí baroni mám vztah opravdu vřelý, neboť její četba mě vzrušovala a bavila už ve školních lavicích, pod kterými jsme si ji se spolužáky potají podávali. Humor té knihy mně trhal bránici a zároveň mě děsila tupost tehdejší doby a jejich vojenských představitelů,“ řekl před lety Donutil pro iDnes.

Věděli jste, že...

- Plánovalo se natočení druhého dílu. Zdeněk Sirový plánoval natočení druhého dílu Černých baronů, bohužel v době příprav filmu zemřel, uvádí server ČSFD, kde snímek získal 83 %.

- Herci Janu Krausovi, který ve filmu ztvárnil jednoho z vojáků základní služby, bylo v době natáčení kolem čtyřiceti let.

- Donutil, který hraje poručíka Troníka, na vojně nikdy nebyl. Svou postavu založil na vyprávění svých kamarádů z vojny a jednom z našich tehdejších diplomatů, který šišlal.

- Film navštívilo v kinech 1 470 531 diváků a vydělal 26 394 300 korun.

- Režisér Sirový nabízel Švandrlíkovi roli generála, ale ten to rezolutně odmítl. Tak roli dostal Václav Postránecký.

- Zdeněk Sirový coby režisér nevěděl, komu dát roli Kefalína, uvažoval o Miroslavu Vladykovi, ale roli nakonec dostal Ondřej Vetchý.

Snímek si můžete připomenout dnes večer na ČT1.

Slečna, co leze po čtyřech a štěká jako pejsek: Kafuu prozradila, jak tento virální trhák vznikal

Související články

Další články

Nejnovější kauzy