Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Komedie Černí baroni: Humor té knihy mně trhal bránici, říká představitel poručíka Troníka

Miroslav Donutil hrál v Černých baronech šišlajícího poručíka Troníka.
Zdroj: se souhlasem Bontonfilm
+ Další fotografie
film

Legendární československá komedie režiséra Zdenka Sirového Černí baroni se opět vrací na televizní obrazovky. V oblíbeném filmu o pomocné složce lidové armády hraje hvězdná sestava slavných českých a slovenských herců a některé hlášky se používají dodnes. Co jste ale o filmu, který má na platformě ČSFD 83% možná nevěděli?


Kdo jsou "černí baroni"?

Legendární film Černí baroni vypráví o útvaru, který byl speciální pomocnou složkou lidové armády. V této složce byli často umělci a česká inteligence, resp. mladí muži nebezpeční režimu. Označení „černí“ bylo kvůli černým nárameníkům a „baroni“ proto, že jako jediní vojáci ve službě za svou práci získávali část peněz v hotovosti.

Členové těchto pomocných oddílů byli většinou režimu nepohodlní, v jejich řadách povinně dva roky sloužilo mnoho umělců a vzdělaných mužů, kterým režim nesvěřil zbraň.

Jedna hláška za druhou

Komedii, která se stala českou klasikou, milují i dnešní generace, ačkoli tuto dobu nezažily. Film je typický svým humorem a hláškami, jako je "čo bolo, to bolo". Úžasné herecké výkony zde podala řada špičkových českých herců jako Miroslav Donutil, Pavel Landovský, Ondřej Vetchý, Jiří Schmitzer, Václav Vydra či Michal Dlouhý a další...

Film vychází z knihy Miloslava Švandrlíka, která se stala kultovní v 70. a 80. letech, kdy však nemohla oficiálně vycházet, jak uvádí web art.hn.cz. Ke knize Černí baroni mám vztah opravdu vřelý, neboť její četba mě vzrušovala a bavila už ve školních lavicích, pod kterými jsme si ji se spolužáky potají podávali. Humor té knihy mně trhal bránici a zároveň mě děsila tupost tehdejší doby a jejich vojenských představitelů,“ řekl před lety Donutil pro iDnes.

Věděli jste, že...

- Plánovalo se natočení druhého dílu. Zdeněk Sirový plánoval natočení druhého dílu Černých baronů, bohužel v době příprav filmu zemřel, uvádí server ČSFD, kde snímek získal 83 %.

- Herci Janu Krausovi, který ve filmu ztvárnil jednoho z vojáků základní služby, bylo v době natáčení kolem čtyřiceti let.

- Donutil, který hraje poručíka Troníka, na vojně nikdy nebyl. Svou postavu založil na vyprávění svých kamarádů z vojny a jednom z našich tehdejších diplomatů, který šišlal.

- Film navštívilo v kinech 1 470 531 diváků a vydělal 26 394 300 korun.

- Režisér Sirový nabízel Švandrlíkovi roli generála, ale ten to rezolutně odmítl. Tak roli dostal Václav Postránecký.

- Zdeněk Sirový coby režisér nevěděl, komu dát roli Kefalína, uvažoval o Miroslavu Vladykovi, ale roli nakonec dostal Ondřej Vetchý.

Snímek si můžete připomenout dnes večer na ČT1.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy