Není to tak dávno, co světem otřásly zprávy o nebezpečném viru Zika. Jen na malárii ročně zemře až 600 000 lidí, další oběti přinášejí tropické horečky – od západonilské, přes Chikungunya a Dengue až po žlutou zimnici. Za všemi těmito onemocněními najdeme jednoho společného nepřítele.

Komáři svou velikostí patří sice mezi nejdrobnější živočichy, ale rozhodně je tím nejsmrtelnějším. V žebříčcích zdaleka předčí žraloka, slona afrického i černou mambu. Šíří se po celé planetě téměř rychlostí zvuku a dokáže se adaptovat i na podmínky míst, kde se historicky nikdy předtím neobjevil.

Podle odborníků je dnes možným propuknutím pandemie ohroženo více než 2,5 miliardy lidí. Celkový odhad nákladů na léčbu sahá až k 500 miliardám dolarů. Zní to jako poplašná zpráva, ale experti se shodují, že pokud se národní zdravotnické autority urychleně neshodnou na společné akci, nedokážeme v budoucnu efektivně a včas tomuto nebezpečí čelit. Pokud si za statistiky a údaje Světové zdravotnické organizace nedosadíme konkrétní osudy, můžeme si jen těžko představit, že se tato hrozba týká nás všech.

Tento i několik dalších velmi silných životních příběhů z různých částí světa představuje nový dokument Mosquito společnosti D. Kromě skutečných svědectví se v tomto dokumentu současně objeví výrazné osobnosti zdravotnické elity, které představí nejnovější poznatky v této oblasti. Rozhovor Discovery Channel exkluzivně poskytl také Bill Gates, který celý svět dlouhodobě upozorňuje na nebezpečí způsobené komáry.