Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Kolik lidí ve vaší obci má covid? A jste na tom lépe, než v sousední vesnici? Unikátní aplikace vám to ukáže

Kolik lidí ve vaší obci má covid? A jste na tom lépe, než v sousední vesnici? Unikátní aplikace vám to ukáže
Zdroj: se souhlasem Mobilní Rozhlas
Mobilní Rozhlas
Nová aplikace s názvem COVID report detailně zaznamenává data ze všech českých měst a obcí. V přehledné infografice ukazuje, kolik přibylo nakažených koronavirem nebo kolik procent nemocných je zrovna v místě, kde bydlíte. Můžete to zjistit na jedno kliknutí díky startupům Mobilní Rozhlas, MAMA AI a datům od Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS).

Aplikace COVID report zobrazuje zde přehledná data související s koronavirem ze všech českých měst i obcí. Díky ní je tak možné zjistit, kolik procent nemocných se momentálně nachází v místě vašeho bydliště nebo jaké jsou nové denní přírůstky nakažených - a to nejen v široké populaci, ale i v rizikových skupinách seniorů nad pětašedesát let. Kromě toho také sleduje každou obec zvlášť v rámci celostátního žebříčku a porovnává jí s okolními samosprávami a jinými podobně velikými městy v republice.

Cíl aplikace je podle šéfa Mobilního rozhlasu Ondřeje Švrčka jednoduchý: „Pomocí jednoduchých dat chceme informovat občany o skutečném počtu nakažených a nových přírůstcích přímo v místě jejich bydliště, zaměstnání nebo tam, kde bydlí jejich blízcí. Prostě tlumit případnou paniku, ale také posilovat obezřetnost v místech, kde počty případů rostou,” vysvětluje Švrček.

Datům musí rozumět každý

Program musel být speciálně uzpůsoben tak, aby všem datům rozuměl každý. Dat o covidu je totiž podle zakladatelů aplikace ve veřejném prostoru opravdu hodně, jenže jim málokdo rozumí. Proto přišla na řadu umělá inteligence třetí strany, která musí přelouskat data pro 6250 českých obcí a napsat k nim vysvětlující text.

„COVID report je taková třešnička na AI dortu. Sada automatických robotů každý den zpracovává data z ÚZIS a to včetně generování grafů, porovnání obcí a strojově vytvářených textů popisujících situaci v každé obci,” vysvětluje za startup MAMA AI Jan Cuřín. Více se o aplikaci dozvíte zde

Pozitivní reakce od občanů

Ondřej Švrček říká, že na aplikaci slyší povětšinou kladné recenze, což ho mile překvapilo. „S ohledem na situaci ve společnosti jsme byli připraveni i na případné odmítání. Ukazuje se však, že o data prezentovaná objektivně bez jakéhokoli emocionálního zabarvení je zájem,” říká Švrček. COVID report funguje teprve pár dní a podle něj si ho už otevřel každý dvacátý dospělý člověk v obci.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy