Trendy tagy Andrea Verešová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Kolik dají Češi za svatbu? Pětina párů dává přednost té na úřadě a bez hostů

Zdroj: Instagram
+ Další 2 fotografie
Pětina Čechů dává přednost svatbě na úřadě a bez hostů. Někteří lidé prostě chtějí ušetřit i na vlastní svatbě a cena rozhoduje. Češi by nejčastěji za svatbu zaplatili 30 až 50 tisíc korun. Podívejte se na zajímavá čísla, která přinesl průzkum.

Svatba je společenskou událostí, na kterou se těší nejedni rodiče a prarodiče. I když se může zdát, že uzavírání sňatků je v dnešní moderní době přežitek, vůbec tomu tak není – v roce 2016 byla v České republice prolomena hranice 50 tisíc uzavřených manželství.

Moderní doba se projevuje spíše tím, kolik jsou lidé ochotni do svatby investovat. Z průzkumu Poštovní spořitelny vyplynulo, že Češi by nejčastěji za svatbu zaplatili 30 až 50 tisíc korun, necelá pětina dokonce dává přednost obřadu na úřadě a bez přítomnosti hostů.

„Když chtějí páry ušetřit, mohou zvolit cestu nejmenšího odporu, tedy obřad na radnici v místě bydliště s obědem v nejužším okruhu rodiny či přátel. V tom případě je částka do deseti tisíc reálná. Tuto možnost volí až 36 % respondentů,“ říká Přemysl Hanzelka, ředitel Poštovní spořitelny. V dnešní době se páry zaměřují více na to, aby si svatbu užily a nepřistupují k ní jako k povinnosti vůči svým příbuzným.

To potvrzuje i rodinný terapeut Juraj Žáček: „Setkávám se s módou levnějších, méně okázalých svateb. Svatební obřad je chápán jako něco, co je třeba si užít, ne protrpět, už nejde o sehrání nutného představení pro co nejširší příbuzenstvo. Nosí se jednoduchost, přirozená radost a svoboda. Lidé už pochopili, že nabubřelé veselky nejsou to pravé ořechové. Mladí lidé čím dál tím více dávají na vlastní cítění.“

Související články

Další články