Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Kolik berou uprchlíci v zemích Evropské unie? Podívejte se na detailní přehled

Co tito lidé Evropě přinesou?
Zdroj: profimedia.cz
Státy Evropské unie nabízí žadatelům o azyl finanční pomoc. Jak je vysoká? Pomoc se v jednotlivých státech EU liší. Podívejte se na přehled.

Kolik berou žadatelé o azyl? Podle jednotlivých států Evropské unie to rozdělili redaktoři zpravodajského portálu Deutsche Welle.

Státy Evropské unie mají k žadatelům o azyl různý přístup. Španělsko je například štědré k lidem, kteří na azyl čekají v soukromém bydlení. Německo je zase štědré k migrantům, kteří na azyl čekají ve sdílených ubytovnách.

1. Itálie

Migranti, kteří chtějí azyl v Itálii, mají zajištěné ubytování až do vyřízení svých žádostí. Dva měsíce po vyplnění žádosti mohou nastoupit do prvního zaměstnání. Nezaměstnaní jedinci v přijímacích centrech dostávají 75 eur měsíčně, tedy dvě a půl eura na den (cca 65 korun). Ti, co se přijímací střediska rozhodnou opustit, na tyto dávky už nárok nemají, připomíná portál idnes.cz.

2. Německo

Podle německých zákonů může žadatel o azyl dostat až 354 eur měsíčně. To je přibližně 9 100 korun. Praxe je ale jiná. Jedinci, kteří na azyl čekají v státních ubytovnách, dostávají 135 eur – to je cca 3 500 korun. Když migrant dostane status uprchlíka, má nárok na pravidelné sociální dávky.

3. Řecko

Žadatelé o azyl, kteří čekají ve státních ubytovnách, dostávají měsíčně 90 eur – to je přibližně 2 300 Kč. Rodina o maximálně šesti členech, která žije v soukromém ubytování, má nárok až na 550 eur měsíčně (asi 14 200 Kč), píše idnes.cz.

4. Španělsko

Uprchlík, který dorazí do Španělska, prožije prvních 6 měsíců ve státním středisku. Měsíčně migrant dostává 50 eur – to je asi 1 300 korun. Za každé dítě pak dostává navíc částku 19 eur. Na dalších 6 měsíců se uprchlík musí přesunout do soukromého bydlení. Nájem za něj ale platí stát. K tomu navíc uprchlík a jeho rodina dostává další dávky. Ty se pohybují mezí 7 700 až 13 000 korun.

5. Rakousko

Žadatel o azyl v Rakousku si může vybrat, zda bude ve státem řízené ubytovně, nebo zda si bude sám nakupovat a vařit. Ve státní ubytovně dostává měsíční dávku 40 eur. Pokud si sám nakupuje a vaří, tak je dávka v hodnotě 150 až 200 eur – to je 3 800 až 5 100 korun. Žadatel o azyl obdrží navíc částku 50 eur ročně na oblečení. Děti pak obdrží dalších 200 eur ročně na nákup školních potřeb.

6. Francie

K žadatelům o azyl je Francie poměrně štědrá. Uprchlík může počítat s částkou 204 eur na měsíc. Za každé dítě v rodině Francie vyplácí 102 eur – cca 2 600 korun.

7. Velká Británie

Žadatel o azyl dostane na britských ostrovech 170 eur – to je 4 390 korun. Těhotné ženy a matky s dětmi do 3 let dostanou navíc 13 eur na měsíc.

8. Švédsko

K uprchlíkům je štědré také Švédsko. Žadatel o azyl, který je bez finančních prostředků, může zdarma bydlet ve státní ubytovně. Tam dostává jídlo a dávku 70 eur na měsíc. Rodina s dětmi dostává na každého nezletilého navíc 55 eur. Uprchlíci, kteří si dokázali sehnat ubytování v soukromí, dostávají od státu 225 eur – to je cca 5 800 korun. Dospělý původní obyvatel Švédska dostává na sociálních dávkách 394 eur měsíčně, což je cca 10 200 korun.

9. Česká republika

Jak je to s migranty v Česku? V přijímacím středisku dostane žadatel o azyl zdarma jídlo a kapesné 30 korun na den. V pobytovém středisku, kde si migranti sami vaří, dostávají na měsíc 3 410 Kč.

Související články

Další články