Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Kolektivní imunita Čechů je velmi nízká, řekl Vojtěch. Opatření považuje za smysluplná

Kolektivní imunita Čechů je velmi nízká, řekl Vojtěch. Opatření považuje za smysluplná
Zdroj: profimedia
+ Další 4 fotografie
koronavirus
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO) ve středu ráno představil výsledky studie o kolektivní imunitě Čechů. Vyplynulo z ní, že populace byla promořená velice málo. Přesto Vojtěch na tiskové konferenci uvedl, že v opatřeních nadále vidí smysl, především však kvůli nejohroženějším skupinám obyvatel.

Studie kolektivní imunity Čechů na koronavirus je u konce. Dohromady se nechalo na covid-19 testovat 26 549 lidí, pozitivní výsledek mělo pouze 107 z nich.

“Hlavní závěr té studie je, že stupeň imunizace české populace je velmi nízký. Pohybuje se v řádu jednotek promile. Maximálně kolem 5 procent v těch nejvíce zatížených lokalitách. Není to možná úplně překvapivý závěr,” uvedl ministr Vojtěch na středeční tiskové konferenci.

Šéf resortu zdravotnictví si zároveň pochvaloval, jak rychle dokázalo Česko zavést opatření, která šíření nákazy zpomalila. “Znamená to, že Česká republika učinila ta opatření v zásadě velmi rychle. Ta opatření, která byla velmi plošná, byla zavedena velmi časně, proto infekce prošla Českem velmi mírně,” prohlásil ministr. “Potvrdilo se také, že u většiny české populace probíhá nemoc s velmi mírnými příznaky,” podotkl Vojtěch.

Opatření mají smysl

Podle Vojtěcha mají další opatření smysl především kvůli nejohroženějším skupinám populace. Zároveň nevidí důvod pro zpomalení harmonogramu rozvolňování.

“Je velmi smysluplné pokračovat v těch opatřeních, které cílí na ochranu zranitelných skupin obyvatel, je to pro nás jedna z klíčových priorit. I v kontextu dat, které máme nyní k dispozici, vidíme, že je to důležité, protože tato skupina může být velmi ohrožená. Neznamená to ale, že bychom měli zastavit rozvolňování těch plošných opatření. Myslíme si, že epidemiologická situace se u nás vyvíjí velmi dobře,” doplnil.

Dohromady se v Česku nakazilo 7899 lidí, 4017 z nich je už vyléčených. V nemocnicích je 295 pacientů, zemřelo 258 infikovaných. Data zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na svém webu.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy