Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Kočka, zelenina a nedovařené maso: Toxoplasma zabije ročně milion lidí, říká profesor Flegr

Profesor Jaroslav Flegr promluvil o Toxoplasmě gondii.
Zdroj: archiv
Předchozí Další
+ Další fotografie
SERIÁL EXTRA
Lidé o něm mnohé nevědí, prokázáno ale je, že ovlivňuje chování svých hostitelů. Mezi ně patří i člověk - konkrétně třeba třetina Čechů. Možná právě vy. Řeč je o parazitovi, kterému lze říkat tichý zabiják. Okem ho nespatříte, ale může vám podstatně zhoršit kvalitu života a v některých případech vás o něj může i rafinovaně připravit. Více než pětadvacet let ho zkoumá profesor Jaroslav Flegr, který o něm ví mnohé. Řeč je o prvoku Toxoplasma gondii, který když se vám dostane pod kůži, může vám hodně zkomplikovat život.

Nakazit se toxoplazmózou není vůbec těžké. Mluví se o tom, že přenašečem je kočka – konkrétně její trus. A není to zcela tak jednoduché. Hlavními zdroji nákazy jsou kontakt se zahradní půdou, neumytá kořenová zelenina, jako je třeba mrkev, či syrové nebo nedovařené maso hostitele. Přenos však může nastat i prostřednictvím krevní transfuze a transplantace orgánů. A jak se zjistilo nedávno, nejspíš i nechráněným pohlavním stykem.

"Od vlastní kočky se člověk téměř nikdy nenakazí. Jedině ve střevě kočky však vznikají odolné cysty parazita, které v půdě přežívají i několik let. Kočka je tedy takzvaným definitivní hostitel toxoplasmy. Sama se ovšem nakazí jen jednou za život, obvykle ještě jako kotě. A třeba 14 dní je pak infekční, vylučuje s trusem cysty. Cysty pak minimálně 24 hodin potřebují být na kyslíku, aby se staly infekčními. Když je člověk pořádný a po kočce doma pravidelně uklízí, je šance, že se nakazí, minimální. Smůlu má ovšem soused, který si třeba o rok později utrhne na předzahrádce mrkev a špatně si ji omyje," vysvětluje Flegr, jak může k přenosu dojít.

Pozor i na maso

Nakazit se lze i z masa, zejména z masa z domácích chovů a ze zvěřiny. Pokud jste častými konzumenty hovězího, můžete být ale v klidu. Tam jsou rizika nejmenší... V hovězím mase toxoplasma v podstatě totiž není. "Když si člověk dá tatarský biftek, většinou nic zásadního nehrozí. Mrazem i teplotou nad 65 stupňů Celsia se cysty v mase zničí," uklidňuje odborník, zároveň ale pokračuje o tom, že parazit ovlivňuje jednání člověka. A nákazu není radno podceňovat.

"Toxoplasma je velmi zajímavý parazit. Zcela prokazatelně mění povahu nejen svých zvířecích hostitelů, ale i člověka. Například zpomaluje reakční časy. To původně zvyšovalo šance, že nakaženého jedince uloví kočkovitá šelma a parazit se tak dostane do svého oblíbeného hostitele. Takový následek infekce nám už dneska nehrozí, zato však hrozí, že coby nakažený chodec pomaleji uskočí před autem nebo coby nakažený řidič později dupne na pedál brzdy. Nakažení mají přibližně 2,7krát větší pravděpodobnost dopravní nehody než nenakažení,” popsal redaktorovi eXtra.cz profesor Jaroslav Flegr. A doplnil, že pokud bychom se bavili o počtech úmrtí, které se dají přičíst vlivu parazita, dojdeme k hodně velkým číslům. "Když si to spočítáme, tak toxoplazmóza svým vlivem na chování člověka, nejspíš právě zpomalením reakční doby, zabije víc lidí než třeba nejhorší zabiják z řad prvoků – původce malárie," říká Jaroslav Flegr.

Smutným faktem zůstává, že pokud se nakazíte, není cesty, jak se parazita v těle zbavit. "Pokud se člověk nakazí, má zpravidla pár týdnů příznaky lehčí nemoci. Má teplotu a nateklé uzliny, je unavený a malátný – tak jak to u častých nemocí bývá. To lze léčit. Ale ve výsledku léčba, a většinou i samotný imunitní systém člověka, parazita jen zažene do ilegality. Jako reakci vytvoří v tkáních hostitele cysty, ve kterých skoro nic nedělá, jen čeká, zda nás přeci jen nesežere lev nebo levhart. Jeho množení v tkáňových cystách je pomalé.V těle nakažené osoby však zůstane po celý život a není proti tomu lék, tedy alespoň zatím," dodal Flegr.

Lékaři již desítky let vědí, že nákaza toxoplasmou v těhotenství může způsobit potrat a velmi často představuje zásadní riziko pro zdravý vývoj dítěte. Nové výzkumy především českých vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy však ukazují, že i zdánlivě neškodná chronická nákaza tímto prvokem může představovat velké riziko pro zdraví a dokonce i život člověka.

Co jste o toxoplazmóze možná nevěděli:

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění člověka a zvířat, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Infekce probíhá u zdravých lidí bez klinických příznaků nebo jen s mírnými příznaky (uzlinová forma).*

U pacientů s oslabeným imunitním systémem (HIV, pacienti po ozáření, některá nádorová onemocnění, pacienti po transplantaci orgánů) může mít toxoplazmóza závažnější průběh. U HIV pozitivních jedinců je toxoplazmóza hlavním infekčním původcem zánětu mozku a míchy s často fatálním průběhem.*

V případě vrozené infekce plodů v důsledku nákazy matky v těhotenství může dojít k potratům, zvýšené úmrtnosti, slepotě, hydrocephalu či dalším vývojovým vadám novorozenců.*

Chronická, a patrně doživotní toxoplazmóza, kterou trpí asi třetina obyvatel Česka, zvyšuje riziko celé řady běžných onemocnění.*

Více o toxoplazmóze se můžete dočíst na toxo.eu*

Související články

Další články

Nejnovější kauzy