Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Koaliční kolegové Farského krok oceňují. Vyjádřili ale lítost nad ztrátou dobrého poslance

Premiér Petr Fiala a Jan Farský.
Zdroj: Profimedia
Rezignace

Rozhodnutí poslance Jana Farského (STAN) vzdát se mandátu oceňují koaliční politici. Většina z nich krok považuje za správný, zároveň ale vyjádřili lítost. "Pro Sněmovnu je jeho odchod v tomto období ztrátou dobrého poslance. Doufám, že z politiky neodchází trvale," uvedl na Twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Opoziční politici kupodivu zatím mlčí, byť byli ti nejhlasitější, kdo požadovali Farského odstoupení. „Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN, a tak vyslyším výzvu našeho předsednictva a složím mandát poslance,“ uvedl Jan Farský. K odchodu ze Sněmovny ho vyzvalo ve středu na večerním jednání předsednictvo Starostů, které o tom informovalo v tiskové zprávě. Podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka hnutí situaci kolem nepřítomnosti Farského v Česku podcenilo.

Krok Farského ocenil předseda Starostů Vít Rakušan, byť ale přiznal, že s těžkým srdcem. "Upřímně říkám, že je pro mě celá tato záležitost nesmírně bolestná, protože je velmi osobní. Přicházíme o velkou osobnost, doufám, že jen dočasně, protože lidé jako on v politice mají co nabídnout. Honzovi za vše, co pro nás i mě osobně udělal, děkuji," napsal Rakušan na Twitteru. Zároveň také připustil, že Starostové situaci neodhadli a podcenili ji.

"Můžeme se bavit o tom, jestli měl Honza Farský své stipendium přiznat před volbami, a když nepřiznal, jestli se neměl poslaneckého mandátu vzdát ihned po oznámení, že stipendium využije. Zároveň však po “nikdy neodstoupím, nikdy” je tady člověk, kterému nejde jen o sebe. Změna," komentovala Farského rozhodnutí Markéta Pekarová Adamová a zároveň končícímu poslanci na Twitteru popřála vše dobré.

Farský to vzdal

Jako velkou ztrátu vnímá odchod Farského předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. "Díky Janu Farskému za rozhodnutí, které nebylo pro něj jednoduché, byť jsem spíše doufal, že se rozhodne stáž ukončit a věnovat se naplno práci poslance. Pro Sněmovnu je jeho odchod v tomto období ztrátou dobrého poslance. Doufám, že z politiky neodchází trvale," přeje si Jurečka.

Zpráva o složení mandátu se dostala i k Jiřímu Dolejšovi, bývalému poslanci KSČM. I on Farského krok opatrně ocenil. "Tak Farský to vzdal. Tyhle souběhy aktivit jsou problém, ale byly tu mnohem horší případy," napsal Dolejš na Twitteru.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy