Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Klíčový český muž v NATO: Syn Pavla Landovského má plné ruce práce kolem česko-ruské krize

Jakub Landovský.
Zdroj: Profimedia
NATO

Syn slavného herce Pavla Landovského (78) v současnosti funguje v NATO, kde se účastní i jednání ohledně česko-ruské krize. K jeho funkci ho podle jeho slov překvapivě dovedl bohémský život rodičů.

Jakub Landovský (44) je syn slavného herce Pavla Landovského, kterého diváci znají například díky jeho roli majora Halušky v Černých baronech. Jakub je bývalý náměstek ministra obrany ČR, v minulosti kandidoval na post pražského primátora a v současnosti funguje v Bruselu jako český velvyslanec při NATO. I jeho funkce se tedy silně dotýká krize mezi Ruskem a Českem, zejména poté, co země Severoatlantické aliance vyjádřily solidaritu v souvislosti s výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Podle českých tajných služeb za výbuchem stojí ruská vojenská rozvědka GRU.

„Velvyslanec se podílí na všem, co Severoatlantická rada schvaluje a plánuje, a vydává stanovisko za Česko, které má prodiskutované. Ať už jde o finanční výdaje, nasazení do misí a další věci. Státy vytvořily mezinárodní instituce, jako je NATO, a v nich musí být ta země zastoupená na patřičné úrovni. Každý týden se železnou pravidelností zasedá Severoatlantická rada a zasedá na úrovni velvyslanců, pokud nezasedá na úrovni vyšší (ministrů). Podle toho si člověk může nařizovat hodinky,“ popsal Jakub svoji práci před časem pro server iDnes.

Služba pro stát

Landovský pochází z umělecké rodiny. Co ho tedy vedlo k jeho kariéře? „Člověk může tomu státu prospět buď tím, že pro něj pracuje, anebo i naopak někdy tak, že se proti němu postaví,“ řekl iDnesu. Podle jeho slov pro Blesk ale zde hrál roli i další důvod.

„Náš byt se občas proměnil na velkou odbojovou centrálu. Vím, že se máma jednou na podzim vracela domů, bylo sychravo, těšila se na čaj a doma našla v předsíni hromadu kouřících bot. Tenkrát se všichni zouvali, dokonce i estébáci. Z pokoje se hulilo, překřikovali se tam lidi z Charty, tak máma že mě alespoň půjde umýt do koupelny. Jenže ta byla obsazená dlouhovlasými polskými kněžími. Náš byt byl prostě velmi živý, bohémský a na mě to mělo vliv v tom, že když jsem potom přišel do puberty, byla velmi antibohémská. Možná proto jsem dnes úředník a advokát,“ smál se před časem v jednom z rozhovorů.

S rodinou v Bruselu

Landovský je ženatý s manželkou Olinou a je otcem tří dětí - Maxe, Alexe a Jozefíny. O své manželce promluvil v médiích loni, kdy v Bruselu prodělal nákazu koronavirem. Tehdy se potýkal s horečkami a dalšími příznaky. U každého z jeho rodiny se nemoc prý projevovala jinak. "U mě se například projevila také ztrátou čichu a chuti. Bylo to poměrně zvláštní. V ten moment nám došlo, že to skutečně nebude obyčejná nemoc," popsal Landovský pro Blesk.

Horečkami si ale prošli i další členové rodiny. Nejvíc se s manželkou báli o děti. "Moje žena ještě před strachem z omezeného zásobování potravin, o kterém se tu hodně mluvilo, nás stihla zásobit jídlem zhruba na měsíc. Takže jsme byli celá rodina na rezidenci a v momentě, kdy ta nemoc udeřila, tak to bylo samozřejmě těžké po stránce, jak si budeme vzájemně pomáhat, kdo se postará o děti," prozradil Landovský, jaké obavy ho provázely v Bruselu, kam s rodinou vyrazil na diplomatickou misi. S rodinou nakonec zůstali v izolaci měsíc.

Koronavirus už má Jakub za sebou, nyní ale musí odvést spoustu práce kolem česko-ruské krize.

Královna platformy 18+ Kafuu: Plním zvláštní touhy fanoušků, chtěli po mně i to, abych škrundala, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy