Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Klausův právník vzkazuje Prymulovi: Promořování je trestný čin, hrozí i doživotí

Pavel Hasenkopf v roce 2014, kdy se soudil s Mlynářem a Zemanem.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 10 fotografií
NEBEZPEČÍ
Nedávné rozhodnutí náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly (58) promořit řízeně obyvatelstvo koronavirem vyvolalo bouřlivé diskuse. Proti se staví spousta lidí, mezi nimi i právník Pavel Hasenkopf (41), který mezi lety 2003 až 2013 pracoval v prezidentské kanceláři za Václava Klause a dokonce se mu podařilo u Zemanovy administrativy prosadit omluvu za její nepravdy o svém vlivu na znění kontroverzní amnestie. Hasenkopf nyní říká, že Prymula by mohl jít za své rozhodnutí i do vězení.

Čtěte také: Prymula vyděsil Kalouska. Čeho se nejvíc bojí?

Hrozba vězení

„Jít cestou promoření znamená dopustit se trestných činů obecného ohrožení (§272 Trestního zákoníku) a šíření nakažlivé lidské nemoci (§152 TZ), znamená to udělat vědomě to, co Itálie a Španělsko udělaly na počátku nevědomě. Vystavíme nemoci všechny, aniž bychom tušili, kdo to přežije a koho to zabije,“ napsal Pavel Hasenkopf na svůj Facebook.

Podle Trestního zákoníku by ten, kdo spáchá trestný čin obecného ohrožení za doby ohrožení státu nebo způsobí jinému vědomě smrt, mohl za mřížemi skončit na dvacet let i na doživotí. U šíření nakažlivé nemoci je sazba pět a dvanáct let pro toho, kdo způsobí činem smrt nejméně dvou osob. A u obou trestných činů je i jejich příprava trestná.

Čtěte také: Prymula chce promořovat, pochválil ho prezident

Budeme poslední?

Pavel Hasenkopf se diví tomu, že promořenost je proti všemu, co až dosud vláda a krizový štáb dělaly.

„Je to o to trapnější, že se to chystáme udělat v situaci, kdy rozsah katastrofy začíná docházet už i Britům, Američanům a Švédům. Mohli jsme být první, budeme poslední,“ diví se právník.

Čtěte také: Do Prymuly se pustil i Jan Hamáček

Obětujeme davy

„Jedna věc je, že to má daleko víc lidí, než se tuší. Virus je navštíví a zemře. Druhá věc je, že je tady x lidí, které virus zabije. Jen tušíme, kteří to jsou. A třetí věc je, že se to rychle a zákeřně šíří. Promořenost tedy znamená obětovat ty, které virus zabíjí. Přičemž nevíme, kteří to jsou,“ dodal s tím, že nevidí důvod, proč dodržovat jakékoli vládní nařízení, když sám Prymula podle něj všechny dosavadní výsledky úspěšné strategie hodil do WC.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy