Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Kladenští zdravotníci v první linii dostanou jen 60 % platu: Nemocnice prý nemá peníze

Zdroj: archiv Oblastní nemocnice Kladno
+ Další fotografie
výplata
Místo slibovaných odměn od státu se zdravotníci dočkali stejných výplat, na jaké jsou zvyklí. Personál z kladenské nemocnice teď řeší ještě tu horší variantu, a to snižování mezd. Vedení Oblastní nemocnice Kladno poslalo zdravotníkům z covidového oddělení dopis o tom, že se jim sníží plat. Nastane to takhle snad všude?

Dopis, který poslalo vedení kladenské nemocnice svým zaměstnancům z oddělení covidové péče, má k dispozici redakce Práva. Nemocnice nemá peníze na to zdravotníkům vyplácet odměny v plné výši.

„Nemocnice na tom není finančně nejlépe. Ze současného trendu je velmi pravděpodobné, že v únoru oznámíme všem zaměstnancům, že mzda bude vyplácena jen ve výši 60 %. Na více totiž na našich účtech nebudou peníze,“ píše zdravotníkům Libor Zahradníček, náměstek pro léčebnou a preventivní péči. Dodal, že nemocnice je v propadu příjmů a výrazně se zvedly náklady.

„Vaši spravedlivou odměnu vám nikdo nevezme, ale nemůžeme ji vyplatit v plné výši. Od 1. 12. teď vyplatíme jen polovinu vaší odměny, a druhou polovinu vám budeme dlužit. A tyto dlužné peníze vyplatíme ihned, když přijde nějaká finanční injekce. Ať už to bude dotace z kraje, či vyúčtování pojišťovnami,“ slibuje Zahradníček. Je mu situace moc líto, ale teď prý není jiná možnost.

Dopis je pravý, potvrdila mluvčí nemocnice

Ministerstvo zdravotnictví totiž v říjnu zastavilo elektivní péči a plánované operace, čímž nemocnice a další zdravotnická zařízení přišla o spoustu peněz. Na konci listopadu vláda opět vše spustila, jenže více než měsíc bez takových příjmů nikdo nedožene jen tak. Mluvčí kladenské nemocnice Hana Poláčková Novinkám potvrdila, že jde o pravý dopis.

„Tento interní dopis byl určen pouze pro zaměstnance covidových oddělení. Nemocnice je chtěla tímto dopisem informovat o modifikaci způsobu vyplácení nenárokových mimořádných odměn, které jsou poskytovány nad rámec standardního ohodnocení,“ informovala mluvčí. „Nejedná se o vyplácení ani snižování mezd. Mimořádné odměny budou zaměstnancům covidových oddělení vypláceny průběžně i nadále s tím, že další část odměn bude vyplacena po vypořádání vyúčtování zdravotních služeb za rok 2020,“ dodala. Nereagovala však na to, zda hrozí plošné snižování mezd vše zdravotníkům.

Související články

Další články