Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Když zabíjí rakovina: Která z nich je nejbolestivější?

Když zabíjí rakovina: Která z nich je nejbolestivější?
Zdroj: Profimedia.cz
SERIÁL EXTRA
Nemocných zákeřnou rakovinou v České republice každý rok přibývá, úmrtnost se ale snižuje. Přesto je rakovina dál jedním z největších strašáků. Pacienti s rakovinou často trpí obrovskými bolestmi, které se mohou velmi lišit případ od případu. Redakce eXtra.cz oslovila odborníka, který vysvětlil, proč jsou součástí zákeřné nemoci bolesti...

Popsat typ rakovinné bolesti není vůbec jednoduché. Fyzická bolest je nepříjemná senzorická zkušenost spojená se skutečným nebo potenciálním poškozením tkání, uvádí Mezinárodní asociace pro studium bolesti.

Obecně se rakovinová bolest projeví ve chvíli, když se rakovina rozšíří a začne ovlivňovat nervy a orgány. "Bolest z obecného hlediska nejčastěji vzniká přímým podrážděním specifických čidel, které nazýváme receptory bolesti. Najdeme je na kůži, na sliznicích vnitřních orgánů, v míše i v mozku a jejich podrážděním vzniká vzruch, který se nervovým systémem převádí do center v mozku, kde je utvářen 'vjem bolesti'," řekl eXtra onkolog Jan Špajda.

"Bolest při rakovině, tedy nádorová bolest, je způsobena více příčinami. Může bolet přímé prorůstání nádoru nebo metastáz do orgánů či kostí, případně jejich tlak na okolní struktury. Tím dochází k podráždění výše zmíněných receptorů bolesti a vzniku bolestivého vjemu."

Rakovina má několik podob. Pokud bychom se ale měli bavit o třech nejbolestivějších, bude to karcinom slinivky břišní, rakovina kostí a karcinom plic. "Dnes lékař může nemocnému předepsat léky, které pomohou zvládnout bolesti. To je oproti minulosti obrovská výhoda," pokračoval odborník. "Karcinom slinivky břišní je asi nejbolestivější. Největší úleva je v pozici na čtyřech na zemi, v předklonu, protože karcinom prorůstá do nervových pletení. Pokud bychom se bavili o rakovině kostí, tam je to způsobeno tím, že na povrchu kosti je bohaté nervové zakončení. V případě karcinomu plic s prorůstáním do pleury (pohrudnice) je to podobně kvůli prorůstání karcinomu do nervového zásobení," upřesnil Špajda s tím, že délku úmrtí člověka na rakovinu ovlivňuje věk a energetické zásobení a rozsah postižení.

Pokud jde o druhy bolesti, tak ty rozdělujeme na somatickou bolest, neuropatickou, akutní a chronickou.

Seriál Smrt ve vteřinách:

1. díl - Máte strach, že zemřete? Klinická smrt je příjemná, říká český psychiatr

Související články

Další články

Nejnovější kauzy