Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Když vztah zničí práce: Zelené vdovy nemají na růžích ustláno, říká psychiatr Cimický

Když vztah zničí práce: Zelené vdovy nemají na růžích ustláno, říká psychiatr Cimický
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
SERIÁL EXTRA
Možná se ptáte, kdo je zelená vdova. Možná jste to právě vy. Hodně lidí jim závidí jejich život v luxusu, kdy žijí z peněz manžela, protože je úspěšný a hlavně velmi pracovně vytížený. Žijí v domech v satelitních městečkách. Samy nepracují, mají hodně volného času pro sebe. Jenže to ještě neznamená, že jejich život je pohádkový. "Často sahají po alkoholu a lécích na deprese. Bojují se samotou a pak i se samotným vztahem, který se pomalu rozpadá. Na růžích nemají rozhodně tyto ženy ustláno," říká psychiatr Jan Cimický.

V ostatních ženách zelené vdovy vzbuzují závist. Mají luxusní vozy, bydlí v drahých domech, dávají si záležet na svém vzhledu. Zkrátka našly si skvělého chlapa, který umí vydělat velké peníze. Jenže s tím je spojeno i to, že partner se jim mnohdy nedokáže věnovat. Hodně času tráví ve firmě či zaměstnání a jejich životy jsou tak velmi prázdné. Někdy sáhnou po alkoholu, ale i třeba něčem ostřejším...

"Ony jsou tam jako ve zlaté kleci. Nudí se a přestává je to bavit. Snaží se z toho uniknout a dochází ke konfliktům, které mohou skončit rozpadem vztahu. Takže pokud to vezmeme obecně, pracovní vytížení jednoho z partnerů sice přináší finanční svobodu, ale nikoliv to emocionální naplnění," popisuje Cimický, co se děje, když ničí vztah pracovní zátěž.

Jak situaci napravit

Každá situace má svá východiska. A v případě, že jeden z partnerů je v práci více než se svým partnerem, a to třeba i o víkendech, je to složité. Ne však nutně neřešitelné. "Záleží na tom, do jaké míry je ten pár sehraný. Pokud není jiná možnost a závisí na finančním zabezpečení rodiny, druhý partner by měl hledat způsob, jak mu to usnadnit. Není to lehké a vyžaduje to jakousi osobnostní vyzrálost," popisuje Cimický s tím, že než hledat důvody k výčitkám, je lepší snažit se najít řešení, jak se ze svízelné situace dostat ven.

"Důležité je najít třeba programové či vzájemné řešení, kdy se vydělávající partner zakousne a bude se alespoň hodinu, dvě denně věnovat protějšku. Existují řešení i v podobě jakéhosi moderátora, který takovému páru pomůže. Řešení v takových případech existují, ale je to zejména o těch lidech, jestli je chtějí najít," upřesňuje Cimický s tím, že rozhodně neplatí přímá úměra růstu peněz a pocitu štěstí. Spojovat totiž štěstí s blahobytem a blahobyt s výší osobních příjmů je velký omyl.

Seriál eXtra.cz Když vztahy krachují:

1. díl - Když vztah zničí nevěra: Nesmíte ji přiznat, tvrďte, že ten muž je opravář, radí Jan Cimický

2. díl - Lhaní vše zničí: Bez nápravy takový vztah jen těžko přežije, říká odborník

3. díl - Když láska bolí: Týrání ve vztahu má dvě podoby, říká známý psychiatr

Související články

Další články

Nejnovější kauzy