Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Když vám vztah ničí nemanželské dítě: Je to kukačka v novém hnízdě, říká psychiatr

Zdroj: Profimedia.cz
SERIÁL EXTRA
Množe žen ve svém životě zažije podobný životní scénář – láska, svatba, děti, problémy a krach manželství či vztahu... Některé ženy se chtějí další životní epizody s názvem rodina podruhé vyvarovat, jiné se dalšímu pokusu nebrání a doufají, že tentokrát jim to vyjde. Ať už jde o ženy či muže, do nových partnerský či manželských etap si přinášejí děti z předchozích vztahů. Jenže někdy právě takové vztahy mohou na nebiologických vazbách krachnout.

Budování vztahu s nevlastními dětmi je jeden z největších problémů, na které mohou páry narazit. Oba partneři by měli dopředu vědět, že někdy si děti na nového partnera budou zvykat měsíce, ale klidně i roky. Někdy se to nepodaří vůbec...

Děti navíc často hledají viníka rozvodu rodičů nebo toho, kdo může za to, že máma s tátou už nejsou spolu. A někdy se stává i to, že nový partner pro ně může být vetřelcem. Zpravidla hlavní autoritou by pro potomky měli zůstat biologičtí rodiče. Teprve na druhém místě je nevlastní rodič. Je dobré podporovat své děti ve vztahu k biologickému rodiči a netlačit na něj v otázkách vztahu k nevlastnímu otci nebo matce.

"Ono to je většinou tak, že nejčastější je, že jeden z partnerů má dítě z předchozího vztahu. Když to řeknu trošku jinak, je to vlastně pro jednoho z těch partnerů kukačka do nového hnízda, tedy může se snažit, ale nemusí vnímat to dítě, jako že je jeho... A pohledem z druhé strany, dítě se může stavět do opozice a začít žárlit na to, že mu nový partner toho rodiče zabral a problém je na světě," popisuje psychiatr Jan Cimický.

"Z praxe vím, že muži obecně dokáží nevlastní dítě ve vztahu přijmout poměrně dobře, pokud nejsou moc ješitní a dokáží s nebiologickým dítětem vybudovat skvělé vztahy, mnohdy i lepší, než by to dítě mělo třeba s biologickým otcem. Horší je, když se to dítě postaví proti novému partnerovi svého rodiče do nenávistného vztahu a snaží se ten vztah narušovat. To většinou neskončí dobře, kdo by to totiž dlouhodobě vydržel," popisuje Cimický.

Další variantou, kdy dítě může zničit vztah, je, že se během vztahu narodí dítě partnerovi počaté třeba z nevěry. "Ty případy existují a nic dobrého to není. Přežití takového vztahu či manželství se procentuálně blíží nule. Zachránit se ale takový vztah či manželství dá. Ve všech případech je důležité, aby partneři o problémech racionálně a s chladnou hlavou mluvili. Řešit se dá všechno, je to ale jen na nich, jak," dodal Cimický.

Seriál eXtra.cz Když vztahy krachují:

1. díl - Když vztah zničí nevěra: Nesmíte ji přiznat, tvrďte, že ten muž je opravář, radí Jan Cimický

2. díl - Lhaní vše zničí: Bez nápravy takový vztah jen těžko přežije, říká odborník

3. díl - Když láska bolí: Týrání ve vztahu má dvě podoby, říká známý psychiatr

4. díl - Když vztah zničí práce: Zelené vdovy nemají na růžích ustláno, říká psychiatr Cimický

Související články

Další články