Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Když láska bolí: Týrání ve vztahu má dvě podoby, říká známý psychiatr

Když láska bolí: Týrání ve vztahu má dvě podoby, říká známý psychiatr
Zdroj: Profimedia.cz
SERIÁL EXTRA
Lidé si domácí násilí spojují zejména s fyzickým nátlakem a ublížením na zdraví. Mnohem více jedinců v dnešní době ale žije v naprostém područí svého protějšku. Dost často je to dáno tím, že je psychické násilí maskováno projevy lásky a zamilovanosti. "V tomto případě mluvíme o psychickém týrání," prozradil eXtra,cz známý český psychiatr Jan Cimický.

O fyzickém týrání se dnes mluví hojně, a to i přes to, že paradoxně se ve vztazích neděje tak často. Podobně alarmující je ale i psychické týrání, ke kterému dochází v partnerských vztazích častěji. Zajímavostí jistě je, že obětí nejsou jen ženy, ale mnohdy i muži.

"V partnerských vztazích, ale i rodinných vztazích se objevují dva druhy týrání. První je fyzické, které je kontaktní a je bolestivé. Tam je to jasné, že jde o jakousi nadvládu na druhém, která je ale viditelná třeba v podobě modřin a dalších. A potom tu máme psychické. To když třeba se jeden z partnerů rozhodne pro odchod ze vztahu a druhý mu začne vyhrožovat, že se zabije i s dětmi, pokud je mají. Či když partnerka jde na nějaký večírek a následně je podezřívána z nevěry... To jsou velmi nepříjemné věci, které mohou mít fatální následky," řekl eXtra.cz Jan Cimický-

Psychické týrání v partnerském vztahu má podle něj velmi nenápadné projevy. Z počátku nemusí být ani poznat. Despotické projevy týraný partner zkrátka ignoruje, ať už z důvodu zamilovanosti nebo jiných. Aniž by si to uvědomoval, pomalu ale jistě se dostává do pasti, ze které se bude jen těžko utíkat.

"Z takových vztahů, pokud jde o partnery, se velmi špatně odchází. Žít s tyranem, ať už jde o ženu či muže, je opravdu velmi komplikované. Pokud bychom se bavili, že se člověk takového typu změní, tak na to je složitá odpověď. Musí chtít. Ale většina takových vztahů ztroskotá a nepřežije. Navíc v takovém vztahu dobrovolně setrvávat je velmi náročné až nezdravé" dodal Cimický s tím, že životnost takové vztahu, kde jeden z partnerů je tyran, se blíží nule.

Projevy tyrana:

  • Izolace partnera od kamarádů a rodiny
  • Bránění partnerovi v jakékoliv nezávislé činnosti
  • Časté obviňování partnera z nevěry
  • Vynucování sexuálních praktik s vysvětlením, že jde o dokazování lásky
  • Neustálá kritika
  • Ohrožování, pronásledování, trestání, používání děti jako kontrolu nad partnerem
  • Kontroluje všechny finanční rozhodnutí

Seriál eXtra.cz Když vztahy krachují:

1. díl - Když vztah zničí nevěra: Nesmíte ji přiznat, tvrďte, že ten muž je opravář, radí Jan Cimický

2. díl - Lhaní vše zničí: Bez nápravy takový vztah jen těžko přežije, říká odborník

Související články

Další články

Nejnovější kauzy