Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Když Babiš odstoupí, nahradí ho kdokoliv z ANO, říká organizátor protestů Robin Suchánek

+ Dalších 30 fotografií
Rozhovor
Společně s Mikulášem Minářem (26) stál v čele demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (64). Na zaplněné Letenské pláni se Robin Suchánek (27) rozpovídal pro eXtra.cz o tom, jakou představu má o české vládě, když Babiš přistoupí na požadavky protestujících a odstoupí. Řeč přišla i na zákulisní informace o nedělní demonstraci, kam mělo přijít okolo 250 tisíc lidí.

Už od svých dvanácti let se věnuje charitě, teď Robin Suchánek (27) pomáhá spolku Milion chvilek pro demokracii s organizací demonstrací proti Andreji Babišovi (64). Na tu poslední, která proběhla v neděli na pražské Letenské pláni, přišlo podle odhadů zhruba 250 tisíc lidí.

Jak dlouho trvaly a jakým způsobem probíhaly přípravy na nedělní demonstraci?

"Ty přípravy trvaly čtrnáct dní. Nejdříve jsme si museli vymyslet koncept, koho pozveme, jakým způsobem a v jakém měřítku to uděláme. To se týkalo především počtu LED obrazovek a velikosti pódia. Když jsme to vymysleli, tak jsme si to nakreslili a začali jsme akci detailněji plánovat. Lidi jsme skoro ani oslovovat nemuseli, protože zájem vystoupit jich projevilo přes 200. Takže jsme bohužel spoustu lidí, kterých si velmi vážíme, museli odmítnout. Mohli jsme si totiž dovolit vybrat jenom zlomek z nich."

Můžete prozradit, do jaké výše vystoupaly finanční náklady?

"Úplně přesně to zatím říct nemůžu, protože to sám nevím. Ale odhadem půjde o milion až milion a půl korun."

A odhady počtu demonstrantů už máte?

"Všechno jsem viděl zpoza pódia a zespodu na zemi, takže si vůbec netroufám odhadnout, kolik přišlo lidí. Odhadů už je spousta a jsou různé, já si ten svůj zatím nechám pro sebe. Troufnu si na to, až uvidím nějaké záběry ze vzduchu."

Po druhé demonstraci na Václavském náměstí, kam dorazilo zhruba 120 tisíc lidí, vyvstaly o tom počtu pochyby. Pravděpodobně se to stane i teď, budete nějakým způsobem reagovat?

"My rozhodně nepotřebujeme nic zpochybňovat. Při prvním Václavském náměstí byly odhady 70 tisíc, tehdy lidi stáli u tramvajových kolejí, u té druhé byli až ve spodní části Václaváku a v bočních ulicích. Ty byly úplně uzavřené, takže ten počet je podle mě reálný."

V případě, že česká vláda v čele s Andrejem Babišem splní požadavky demonstrace, jakou podobu by pak měla politická scéna mít?

"Představuji si, že nebudeme mít trestně stíhaného premiéra, premiéra, který ovlivňuje lidi přes média. Ale premiéra slušného, který nebude populisticky lhát lidem."

Dokážete jmenovat i nějakou konkrétní osobnost, která by měla Andreje Babiše nahradit?

"Myslím si, že v hnutí ANO je spousta takových lidí, kteří jsou slušní a především nejsou trestně stíhaní. Je to zcela na nich, koho si zvolí, protože oni na to mají právo."

Související články

Další články